James Webb, 1 Haftada Kendi Rekorunu Kırdı: Bugüne Kadarki En Yaşlı Galaksi Tespit Edildi!

46
7
1
0
0
James Webb'ten alınan verileri inceleyen bilim insanları, uzay teleskobunun bugüne kadarki en yaşlı galaksi rekorunu yeniden kırdığını açıkladı. Yeni galaksinin Büyük Patlama'dan 230 milyon yıl sonrasını gösterdiği aktarıldı.

Uzay çağında yeni bir devrim başlatması amaçlanan James Webb Uzay Teleskobu, bugüne kadarki en net uzak galaksi fotoğraflarını paylaşmış, ilk keşiflerini de peşi sıra gerçekleştirmişti. Bu keşiflerden biri, bugüne kadar keşfedilen en eski galaksinin gözlemlenmesiydi. Fakat keşif halen kitaplarda yerini alamamışken, bugün bu rekor da kırıldı.

James Webb Uzay Teleskobu ile elde edilen verileri inceleyen bilim insanları, şu ana kadar keşfedilen en yaşlı galaksiyi tespit etti. CEERS-93316 olarak adlandırılan galaksi, Dünya’ya Büyük Patlama’dan sadece 235 milyon yıl sonrasını gösteriyor. Bir önceki keşifte bu sayı, 300 milyon yıl idi.

Büyük Patlama'dan sonraki ilk galaksilerden biri olabilir:

büyük patlama

Keşfin arkasındaki ekip, paylaştıkları açılamada galaksinin Büyük Patlama’dan sonra oluşan ilk galaksilerden biri olma potansiyeli taşıdığını paylaştı. Yapılan analizlerin, galaksideki yıldız oluşumunun Büyük Patlama’dan 120 ila 220 milyon yıl sonra başladığını gösterdiği ifade edildi.

James Webb Uzay Teleskobu’nun topladığı veriler sayesinde yapılan peşi sıra keşifler, bu galaksinin keşfedilen en yaşlı galaksi rekorunu uzun bir süre boyunca elinde tutmayacağına işaret ediyor. Webb, her geçen gün bilim dünyasına yeni veriler sunuyor, bu veriler de uzun bir süre boyunca bilim insanlarınca inceleniyor. Öyle ki halen Hubble tarafından yıllar önce toplanan veriler bile yeni keşiflere yol açabiliyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan keşif:

galaksi

Kaynak : https://www.sciencealert.com/we-may-have-a-new-new-record-for-the-most-distant-known-galaxy
46
7
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
46
7
1
0
0