• Anasayfa
  • Yaşam
  • Eren, ABD'deki Üstün Zekalılar Okuluna Birincilikle Girdi

5 Yaşındaki Eren, ABD'deki Üstün Zekalılar Okuluna Birincilikle Girdi

74
45
5
4
3
Amerika'daki Edison Regional Gifted Center üstün zekalılar okuluna ilk kez bir Türk tam burslu olarak kabul edildi. Devletin yaptığı sınavda 3 bin 500 öğrenci arasından yalnızca 28 öğrenci alınacak. 5 yaşındaki Eren Akdoğan 153 IQ'suyla birinci oldu.

Bilişim uzmanı Esra Serin Akdoğan ve IBM'de bulut bilişim ve yapay zeka alanında çalışmalar yapan Erman Akdoğan çifti, 5 yaşında Eren ve 3 yaşında Deniz adında 2 çocuğuyla beraber ABD Chicago'da yaşıyor.

3 Bin 500 Aday Arasından Birinci Oldu

Eren, devam ettiği James G. Blaine kreşindeki öğretmenleri tarafından ABD'de devletin yılda bir kez üstün zekalı çocukları belirlemek için yaptığı 'Regional Gifted Centers Admissions Testing' sınavına yönlendirildi. 3 bin 500 adayın yarıştığı sınavda Eren, ABD'nin üstün zekalılar eğitiminde en prestijli okuluna alınacak 28 kişi içinden birinci olmayı başardı. 

Okulun İlk Türk Öğrencisi

Sözcü'nün haberine göre Edison Regional Gifted adlı üstün zekalılar okuluna şimdiye kadar kabul edilen ilk Türk olan Eren'in babası Erman Akdoğan, "ABD'de doğan Eren, 2 ile 4.5 yaş arasında Türkiye'deydi. Geçtiğimiz ağustos buraya geldi. Anadili İngilizce değil ve hiçbir hazırlığı da yoktu. Çok umutlu değildik. Aileler, bu sınav için çocuklarını 2 yaşında kurslara gönderiyormuş. Eren rekor kırarak birinci olunca herkes çok şaşırdı" dedi.

Robot Mühendisi Olmak İstiyor

Baba Erman Akdoğan sözlerini, "Eren'in süper kahramanı Süperman değildi. Süper kahramanı, 'Kötü adamları kovalayan, büyük komutan' dediği Atatürk'tü. Meraklı, çok soru soran bir yapısı var. Kitaplar, futbol, basketbol, satranç, canlılar, doğa olayları ve robotlarla çok ilgili. 3 yaşında, 'Robot mühendisi olacağım' dediğinde de şaşırmıştık" diye tamamladı. 

Eren'in kazandığı okulun özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor:

– ABD eğitim sistemindeki en başarılı ilk ve ortaokul yapısı.

– 45 yıldır zeka testi sonuçlarıyla özel öğrencileri seçiyor.

– Eğitimde en prestijli ödül Blue Ribbon'u kazanmış.

– Okulda halen üstün zekalı 275 öğrenci okuyor.

– Anaokulundan 8'inci sınıfa kadar hızlandırılmış müfredat var.

– Ekonomi, siyaset, hukuk, felsefe, kodlama eğitimi de veriliyor.AV– Dersler keşfetme, sorgulama, problem çözme odaklı yapılıyor.

– İngilizce ve Fransızca eğitimde, ilaç farkındalığı gibi dersler de var.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/yasam/202005221042095684-5-yasindaki-eren-abddeki-ustun-zekalilar-okuluna-tam-burslu-girdi/
74
45
5
4
3
Emoji İle Tepki Ver
74
45
5
4
3