Google, Chrome'un Masaüstü Sürümüne de Karanlık Mod Getiriyor

23
5
1
1
0
Google Chrome kullanıcıları uzun süredir tarayıcının mobil ve masaüstü sürümü için karanlık mod özelliğini test ediyordu. Google sonunda bu talebe cevap veriyor.

İnternet tarayıcısı kullanan pek çok kişi için tarayıcının bir karanlık modu olması önemlidir. Kullanıcılar, ekranların daha az parlamasını tercih edebiliyorlar. Google Chrome kullanıcıları da uzun süredir uygulamanın bir karanlık modu olmasını talep ediyordu. Apple kullanıcıları iOS 13 ve macOS Mojave’de karanlık moda sahip tarayıcı kullanabiliyordu. Sıra, gerek mobilde gerek masaüstünde karanlık mod talep eden Google Chrome kullanıcılarına geldi. 

google chrome

Chrome’un karanlık modu şu anda hazır gözükmüyor ve kullanıcıların tek alternatifi, ekranı daha koyu hale getiren bir ayarı yapmaktan geçiyor. Google ise web sitelerine de doğal bir karanlık mod eklemek istiyor. Bu amaçla Google şimdi beş farklı karanlık mod seçeneği sunuyor. Bu modlar şunlar:

  • Basit HSL-tabanlı inversiyon
  • Basit CIELAB-tabanlı inversiyon
  • Seçici görüntü inversiyonu
  • Seçici görüntü olmayan element inversiyonu
  • Seçici her şeyin inversiyonu

HSL ve CIELAB’daki L harfi, belli renkleri açık koyulaştırmak için kullanılıyor. CIELAB, iki modun daha gelişmiş olanı olsa da gelen haberlere göre hala üzerinde çalışmalar devam ediyor.Bu iki basit modun temel olarak yalnızca renkleri değiştireceği, kalan üç modun ise belli parametrelere göre seçimler yaparak hareket edeceği düşünülüyor.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/google-is-reportedly-bringing-dark-mode-to-chrome-browser-and-chromeos-7078131.html
23
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
23
5
1
1
0