Google İnadını Kırdı: Play Store'da Uygulama Geliştiricilerinden Alınan Ücretler Düşürülecek

17
6
3
2
1
Google, beklenmedik bir hamle gerçekleştirerek; Play Store'da oyun dışındaki geliştiricilerden alınan ücretleri düşüreceğini ve rakip ödeme yöntemlerine izin vereceğini duyurdu.

Hatırlarsınız ki geçtiğimiz günlerde Apple, tarihi bir karar alarak ilk kez alternatif ödeme yöntemlerinin kullanılmasına izin vermişti. Apple’ın App Store’una en büyük rakip olan Play Store’dan ise bugün beklenmedik bir hamle geldi.  

Google, Avrupa Birliği teknoloji kurallarına uyum sağlamak için aldığı yeni kararları duyurdu. Yeni değişikliklerin içeriğinde ise uygulama geliştiricilerinden alınan ücretlerin düşürülmesi ve rakip ödeme sistemleri kullanılmasına izin verilmesi gibi bir dizi değişiklik yer alıyor. 

Geliştirici ücretleri yüzde 15’ten 12’ye düşürülecek 

google play

Alternatif ödeme yöntemleri ve geliştiricilerden alınan ücretler bir süredir hem Google’ın hem de Apple’ın başını ağrıtmaya devam ediyordu. Hatta Apple, bu sebeple Epic Games’le de davalık olmuş ve iki dev isim de bu konuda inat etmeyi sürdürmüştü. Ancak görünen o ki Google, bu inadını bir nebze olsun kırmayı başarmış. Google’ın yeni aldığı bu kararlarla birlikte oyun dışındaki geliştiricilerden alınan ücretlerin yüzde 15’ten 12’ye düşürülmesine karar verilmiş.  

Avrupa Birliği teknoloji yasalarına uyum sağlamak amacıyla alınan bu kararlar aynı zamanda geliştiricilerin uygulamadan gerçekleşen satışlarda rakip ödeme yöntemleri kullanmalarına da izin veriyor. Tabii bunun için AB yasaları gereği Google’a küresel cirolarının yüzde 10’u kadar para cezası ödemeleri gerekiyor. 

Google, aldıkları bu kararı “Bu, oyun dışı uygulamaların geliştiricilerinin, AEA'daki kullanıcılarına dijital içerik ve hizmetler için ödeme yaparken Google Play'in faturalandırma sistemine bir alternatif sunabileceği anlamına gelecektir” sözleriyle açıkladı. Yeni düzenleme yalnızca yalnızca Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) kullanıcıları olacak. Bu ülkelerin içinde 27 AB üyesi ülke, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn bulunuyor. Türkiye ise bu grupta yer almıyor. 

17
6
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
17
6
3
2
1