Bilim İnsanları, Hamamböceklerini Avlamak İçin Yüksek Teknolojili Lazer Tareti Geliştirdi

15
7
5
2
0
Bilim insanlarının geliştirdiği açık kaynak kodlu yeni bir teknoloji sayesinde hamaböceklerinden bilim kurgu filmlerinden çıkmış bir çözüme kavuşmak mümkün oluyor. Böceklerden lazerle kurtulabileceğiz.

Hiç kimse evinde bir böcek bulmak istemez, bulduğunda da böcekten kurtulmak ister. Bunu yerimizden kalkmamak, böceği mümkünse görmeden uzaklaştırmak ise herkesin hayali. Heriot-Watt Üniversitesi’nden Ildar Rakhmatulin’in geliştirdiği bir model sayesinde bu hayallerimiz geri dönüyor. 

Geçtiğimiz hafta Oriental Insects adlı dergide yayımlanan makalede Rakhmatulin ve çalışma arkadaşları, makine görüşü, lazer ve makine öğrenmesi kullanarak yaptıkları çalışmada evlerdeki hamamböceklerini hedef aldı. Çalışmadaki mini lazer tareti, 1.2 metre mesafeye kadar olan hamamböceklerini tespit edip ortadan kaldırabiliyor. 

Böceklere lazerlerle savaş açmak

lazer

Aslında bu çalışma, geçmişteki çalışmaların da bir devamı. Daha önce de Raspberry Pi ve lazerin kullanıldığı bir çalışmada sivrisinekler havada avlanmıştı. Bu çalışmada ise daha isabetli şekilde böcekleri görebilecek bir bilgisayar tercih ediliyor. Rakhmatulin, yaptığı açıklamada derin öğrenme ile daha isabetli şekilde böcekleri bulabilmek için Jetson Nano kullandığını belirtiyor. 

Hamamböceklerinin konumu tespit ediliyor.

Hamamböceği

Kurulan sistemde Jetson Nano, iki kameradan gelen görüntüleri kullanarak hamamböceklerinin konumunu tespit ediyor. Kameralardan gelen görüntüler, elektrik akımını yönlendiren galvanometreye iletiliyor. Böylece lazerin yönü hedefe göre değiştirilebiliyor. 

Araştırmada bu sistemin üç farklı güç seviyesinde kullanıldığı ifade edildi. Düşük güç seviyesinde lazerlerin etkisi nedeniyle hamamböcekleri kaçışıyor. Böylece böceklerin belli bir noktaya toplanması sağlanabiliyor. Daha yüksek seviyelerde ise hamamböceklerinin etkili bir şekilde etkisiz hale getirildiği ifade edildi. 

Rakhmatulin aynı zamanda kullandığı sistemin verilerini ve kurulum bilgilerini de paylaştı. Böylece diğer kişiler de isterlerse sistemi kurabilecek. Öte yandan bu sistemi kurarken dikkatli olmak gerekiyor. Yanlış bir ayar istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Kaynak : https://www.vice.com/en/article/dy743w/scientists-create-ai-powered-laser-turret-that-kills-cockroaches
15
7
5
2
0
Emoji İle Tepki Ver
15
7
5
2
0