• Anasayfa
  • Bilim
  • "İkinci Doz Aşı, En Erken 8 Hafta Sonra Yapılmalı"

İngiliz Uzmanlardan Açıklama: İkinci Doz Aşı En Erken 8 Hafta Sonra Yapılmalı

29
7
3
2
0
BioNTech aşılarında ülkemizde birinci ve ikinci doz aşı aralığı 4 haftaya indirilmişken Birleşik Krallık'taki uzmanlardan bir açıklama geldi. Uzmanların aktardığı bilgilere göre ikinci doz için alışık en az 8 hafta beklenmesi gerekiyor. Buna ek olarak daha uzun bir zaman aralığı bırakmak, daha iyi bir koruma sağlıyor.

İngiltere’deki Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi (JCVI), ikinci doz COVID-19 aşılarının, ilk dozu takip eden 8 haftanın öncesinde uygulanmaması gerektiğini belirtiyor. Bunu yaparken de uygulanan dozlar arasındaki süre arttığında daha sağlam bir korumanın ortaya çıktığını gösteren bir kanıt sunuyorlar.

Tartışma, geçtiğimiz günlerde İngiltere'de başlayan çeşitli uygulamaların ardından geldi. Çeşitli yerlerde son en erken 21 gün önce BioNTech aşısı olmuş olanlara ikinci doz aşılar yapıldı. Bu uygulamalar durduruldu ve uzmanlar, uyarı yapmaya başladı.

“Aşılamada en az 8 hafta beklenmeli”

Aşı

Yerel sağlık merkezleri, Ulusal Sağlık Sistemi’nin bu kararından pek memnun görünmüyor. Bu karara uymak istememelerinin sebebi olarak ise ellerindeki dozların çöpe gitmesini istemiyor olmaları ve 19 Temmuz gelmeden ikinci dozları bitirmek istemeleri olarak gösteriliyor.

İngiltere’de 19 Temmuz’da yasakların kalkması bekleniyor. Bu sebeple insanlar, JCVI tarafından sunulan öneriye uyarlarsa çok uzun süre bekleyeceklerinden yerel merkezlerde aşlarını oluyorlar. Bu sayede dozlar çöpe gitmiyor ve yasaklar kalkmadan önce insanlar aşılarını oluyorlar.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/health/covid-vaccine-second-doses-centre-b1877217.html
29
7
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
29
7
3
2
0