Instagram, TikTok’u Kendi Özelliğiyle Bitirecek Bir Hamle Yapmak Üzere

51
26
10
10
6
Instagram, en büyük rakibi TikTok'un popülaritesini kırmak istiyor. Çalışmalarını bu bağlamda yoğunlaştıran platform, şimdi yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik, TikTok'un temel özelliğini Instagram'a kazandıracak gibi görünüyor.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformları arasına kısa bir süre içerisinde TikTok da katıldı. Bu platformun çok kısa bir süre içerisinde bu denli popüler olmasının altında hangi sebebin yattığı bilinmiyor ancak sevsek de sevmesek de TikTok her geçen gün biraz daha güçleniyor. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da diğer sosyal medya platformları, TikTok'u kendilerine karşı bir tehdit unsuru olarak görüyorlar.

Bu bağlamda TikTok'u kendisine risk olarak gören en önemli platform, Instagram. Çünkü Facebook'un sahip olduğu bu platformda da videolar çok önemli bir unsur. Hal böyle olunca da Instagram'ın TikTok'un gardını kırmak için bir şeyler yapması gerekiyordu ve görünen o ki Instagram, kısa bir süre içerisinde TikTok'un en temel özelliklerinden bir tanesini kopyalayacak.

Instagram

Instagram şu sıralar, yeni bir video editleme modu üzerinde çalışıyor. Instagram'ın üzerinde çalıştığı bu özellik, Jane Manchun Wong isimli bir yazılım mühendisi aracılığıyla ortaya çıkartıldı. Wong, bir süredir uygulamaları tersine mühendislik yöntemleri ile araştırıyor ve uygulamaların yeni özelliklerini ortaya çıkarıp kamuoyu ile paylaşıyor. Dolayısıyla Wong'un yeni açıklamaları, Instagram'ın yeni özelliğinin doğru olma olasılığını maksimum seviyelere taşıyor.

Instagram geliştirici ekibinin üzerinde çalıştığı yeni özellik, aslında TikTok'un temelini oluşuyor. Şöyle ki; bu özellik kullanıma sunulduktan sonra Instagram kullanıcıları, çeşitli videolar oluşturabilecekler ve bu videoları tıpkı TikTok da olduğu gibi editleyebilecekler. Kullanıcılar bu özellik sayesinde videolarının hızlarını değiştirme, AR efektleri gibi özellikler ekleyebilecekken birbirlerinin videolarına da dahil olabilecekler.

Instagram yeni özellik

Instagram'ın bu yeni özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Ancak bu konudaki görüşler, geliştirici ekibin bu özelliği çok da geciktirmeden kullanıma sunacağı yönünde. Çünkü başta Mark Zuckerberg olmak üzere tüm Facebook ekibi, TikTok'un popülaritesini kırmak konusunda fazlasıyla kararlı ve bu kararlarını bir an önce hayata geçirmek istiyorlar. Bakalım Instagram'ın bu yeni özelliği, tüketicileri TikTok'tan koparmaya yetecek mi?

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/11/12/20960916/instagram-facebook-tiktok-clone-tool-scenes-clips-jane-wong
51
26
10
10
6
Emoji İle Tepki Ver
51
26
10
10
6