Intel, 5G ve LTE Üzerindeki Çalışmalarını Bırakacağını Duyurdu: İyi de Neden?

9
1
0
0
0
Intel, 5G ve LTE konusundaki çalışmalarını durduracağını açıkladı. Bu kararın, geçtiğimiz yıllarda duyurulan IDM 2.0 stratejisine öncelik verilmesi için alındığı belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Intel, farklı alanlarda da öne çıkan bir şirket. 5G ve LTE teknolojileri de bunlardan biriydi. Ancak gelen yeni haberler, Intel’in bu teknolojiler konusunda hamleler yapmayı bırakacağını gösterdi.

Birçok kaynak, geçtiğimiz gün Intel’in yakın zamanda 5G modemlerden, 2025 yılında ise LTE modemler üzerindeki çalışmalarını bırakacağını bildirmişti. Şirketten gelen yeni açıklamalar ise bunun gerçekleşeceğini gösterdi.

Intel, IDM 2.0 stratejisine odaklanmak için 5G konusundaki çalışmalarını bırakıyor

Teknoloji devi, More than Moore’a yaptığı açıklamalarda çıkan söylentileri doğrularken bunun nedenini de açıkladı: “IDM 2.0 stratejimizdeki yatırımlara öncelik vermeye devam ettiğimiz için hem LTE hem de 5G WWAN (kablosuz geniş alan ağı) işlerimizden çıkmak gibi zor bir karar aldık.”

IDM 2.0 teknolojisi, 2021 yılında duyurulmuştu. Üretimi genişletmek için belirlenen bu stratejiyle birlikte, en iyi ürünleri tasarlamak ve üretmek amaçlanıyordu. Şirket, bu şekilde süreç, ürün, tedarik ve maliyetlerde lider konumda olmak istediğini belirtmişti.

Intel, üç yıl önce 5G modem iş kolunu 1 milyar dolara Apple’a satmıştı. Sonrasında ise MediaTek’le ortaklık kurarak bilgisayarlar için 5G modemler yapmaya başladı. İlk ürünler de 2021 yılında raflarda yerini aldı. Ancak şimdi gelen haberler, bu ürünlerin ömrünün pek uzun olmayacağını gösterdi. 4G tarafında ise 4G LTE modemler için Fibocom’la birlikte çalışıyordu.

Şimdi gelen açıklamalar, şirketin 4G ve 5G işini bu iki şirkete devretmeyi planlıyor olabileceğini gösteriyor. Intel’in 5G pazarından temmuz ayına kadar, tüm WWAN pazarından ise 2025 yılına kadar çıkması bekleniyor.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/intel-is-quitting-the-5g-and-lte-pc-business
9
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
1
0
0
0