• Anasayfa
  • Yaşam
  • Dijital Türkiye, Kullanıcı Dostu Arayüze Kavuşacak

İsmi Dijital Türkiye Olarak Değişen E-Devlet, Kullanıcı Dostu Bir Arayüze Kavuşacak

77
13
6
2
1
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, Dijital Türkiye'nin kullanıcı dostu arayüzlerle daha rahat bir kullanıma kavuşacağını söyledi.

Önceki ve sık bilinen adıyla e-devlet, şimdiki adıyla Dijital Türkiye olan platformun 42 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, “Kullanıcı dostu arayüzler hazırlayarak 'Dijital Türkiye’yi insanların çok daha rahat kullanmasını sağlayacağız.” dedi.

Ali Taha Koç, toplantılarda ele alınan konulardan bir tanesinin de verinin bir değere dönüştürülmesi olduğunu söyledi ve Türkiye’nin de veri paylaşımı ve açık veri konusundaki politikalara ayak uyduracağını ifade etti.

Veri ve gizlilik hakkında da konuşan Koç, “Verilerin paylaşımında bir güven oluşması lazım. Bunun için de en önemli konu 'verinin anonimleştirilmesi'. İnsan faktörünün veriden çıkarılması halini 'verinin anonimleştirilmesi' olarak tanımlıyoruz.” dedi.

Koç, kişisel verilerin kullanımı hakkında ise şöyle konuştu:

Özellikle nesnelerin interneti gibi teknolojilerle beraber artık dijital dünyadaki bütün veriler toplanabiliyor. Biz, bu verilerin Türkiye'de kalmasını ve Türkiye'de bir değere dönüşmesini istiyoruz. İnsanların bu verileri paylaşabilmesi için öncelikle güvenmesi lazım. Firmalar kullanıcı rızasını aldığında elde ettikleri bütün verileri amaçları doğrultusunda kullanabiliyorlar. Bu da büyük riskler barındırıyor. Kişisel verilerin kullanımı aslında insanın yaşam hakkıyla aynı değeri taşıyor.”

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi

Son yılların tartışmalı konularından olan yapay zekâ hakkında da bilgi veren Koç, “Yapay zekayla beraber bir korku oluştu, 'Acaba işlerimizi elimizden mi alacak?' diye. İş şekli değişecek ama işimizden olma gibi bir durum söz konusu olmayacak. İnsan odaklı bir yapay zeka gündeminde çalışmalarımızı yürütüyoruz.” diye konuştu.

Koç, eski adıyla e-devlet, şimdiki adıyla Dijital Türkiye olan platformun, dünyadaki e-devlet gelişmişlik endeksinde hızla üst sıralara tırmandığını söylerken hedeflenen konumun ilk 20 olduğunu ve bunu başarmak için verilen hizmet sayısıyla birlikte kalitesinin de artırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Yapay zekâ ve ortak fon

G20 zirvesine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile katılan Ali Taha Koç şunları söyledi:

Herkes özellikle adil olma konusunda hemfikir. Yapay zeka ve veri analizi konularında öncelikle çok büyük bir yatırım yapmanız gerekiyor. Bu yatırımı yapabilecek ülkeler sınırlı, o yüzden ortak bir fon oluşturularak hep beraber bir altyapı oluşturulması ve herkesin bu yeni nesil teknolojilerinden adil bir pay alması gerektiği toplantılarda konuşuldu.”

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/dijital-donusum-ofisinden-dijital-turkiye-seferberligi/1505486
77
13
6
2
1
Emoji İle Tepki Ver
77
13
6
2
1