Jelatini Bile Sökülmemiş 'İlk iPhone' Modeli, 1 Milyon TL'nin Üzerinde Fiyata Satıldı

4
4
2
0
0
Jelatini bile sökülmemiş ilk iPhone, çıkarıldığı açık artırmada 54.904 dolara alıcı buldu. Bu özel iPhone, eski bir Apple çalışanına aitti ve ilk seri üretim örneklerinden bir tanesiydi.

2007 yılında Apple'ın duayen CEO'su Steve Jobs tarafından tanıtılan ilk iPhone, akıllı telefon sektöründe yeni bir devir başlattı. Elbette geçen yıllar iPhone'ların da diğer akıllı telefonların da ciddi yol kat etmesini sağladı. Ancak ilk iPhone'un yeri her zaman özel olarak kaldı.

Hal böyle olunca orijinal iPhone'lar, günümüzde paha biçilemez "antika"lar haline geldi. Hatta hatırlayanlar vardır; daha birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, kutusu açılmamış bir iPhone'un 63.356 dolar karşılığında rekor fiyata satıldığından bahsetmiştik. Şimdi yine buna benzer bir olay yaşandı.

Bu kez kutusu açılmamış bir iPhone, 54.904 dolara alıcı buldu

iPhone

RR Auction isimli müzayede evinde açık artırma usulü ile satılan orijinal iPhone, eski bir Apple çalışanına aitti. Kutusu bile açılmayan telefon, ilk üretim örneklerinden bir tanesiydi. Bunu nereden mi biliyoruz? Kutunun üzerindeki fotoğrafta yer alan iPhone'da 12 uygulama simgesi vardı. Apple, ilk seriden sonra iTunes simgesini de ekrana eklemiş, fotoğrafta 13 simge yer almaya başlamıştı. İşte bu akıllı telefon, çıkarıldığı açık artırmada 54 bin 904 dolar (20 Mart kuruyla 1 milyon 43 bin 862 TL) karşılığında alıcı buldu.

iPhone açık artırma

Edinilen bilgilere göre Apple, o dönemlerde şirket bünyesinde olan çalışanına bir adet iPhone vermiş, hal böyle olunca adamın elinde iki adet iPhone olmuştu. Eski Apple çalışanı ikinci ürünü kutusundan bile çıkarmamış, hatta jelatinini de açmamıştı. Hal böyle olunca da orijinal iPhone, on binlerce dolara alıcı bulmuş oldu. Bu arada, orijinal iPhone'u kimin aldığı bilinmiyor.

Kaynak : https://www.rrauction.com/auctions/lot-detail/346864406608036-apple-iphone-first-generation-sealed-/?cat=449
4
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
4
2
0
0