• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Bu Hafta Dünya'ya Yaklaşacak 5 Asteroid Tespit Etti

NASA, Bu Hafta Dünya'ya Yaklaşacak 5 Asteroid Tespit Etti

18
7
3
2
1
NASA, bu hafta içerisinde en az 5 asteroidin Dünya'yı 'yakın' mesafelerden ziyaret edeceğini açıkladı. Uzay ajansından yapılan açıklamaya göre bu asteroidlerin boyutları 10 metre ile 70 metre arasında değişiyor.

NASA'nın Dünya'ya Yakın Cisimleri Araştırma Merkezi (Center for Near Earth Object Studies, CNEOS) yaptığı açıklamada, bu hafta çapları 10 metre ile 70 metre arasında değişen en az 5 asteroidin Dünya'yı 'ziyaret edeceğini' duyurdu.

Bu haberi asıl ilginç kılan şey ise asteroidlerin boyutlarında saklı. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yapılan açıklamaya göre, gök bilimcilerin çapı 1 km'den büyük olan nesneleri tespit etmesi pek de zor değil. Ancak bu nesnelerin çapı küçüldükçe tespit etmek de bir o kadar zorlaşıyor.

Bu hafta Dünya'yı ziyaret edecek olan asteroidler

asteroit

Ajansın takip sistemine göre 2020 RJ olarak adlandırılan tahmini 42 metre çapındaki bir asteroid, salı gecesi Dünya'ya yaklaşık 1,2 milyon km uzaklıktan geçecek. Dünyamızı ziyaret edecek olan 2020 RW olarak adlandırılan bir diğer uzay kayası, 10 Eylül tarihinde gezegenimizin yakınlarından geçecek. Daha sonrasında onu 2020 RM takip edecek ve o da yaklaşık 1 milyon km gibi bir yakınlıktan (ya da uzaklıktan) geçip gidecek.

Bu asteroidlerin en büyüğü olan 2020 RM15'in cumartesi günü gezegenimizin yakınlarından geçmesi bekleniyor. Tahmini 75 metre boyutlarında olan bu asteroid, saniyede 9,78 km hızla hareket ediyor.

Ayrıca bu hafta içerisinde gezegenimizin yakınlarından geçen ve uzay ajansı tarafından tespit edilen bir asteroid bulunuyor: 2020 PT4. Tabii bu da uzay ölçeklerinde oldukça küçük boyutlara sahip olan bir nesneydi. ESA'ya göre gökbilimciler, çapı 1 km'nin üstünde olan asteroidlerin %95'ini tespit edebilirken ufak asteroidlerin büyük kısmı gözden kaçabiliyor ki bunun da dünya için büyük bir tehlike yaratabileceği ifade ediliyor.

Kaynak : https://sputniknews.com/science/202009081080401466-nasa-spots-at-least-five-asteroids-set-to-closely-approach-earth-this-week/
18
7
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
18
7
3
2
1