Bir İnsan Neden Nefesini Tutarak Kendini Öldüremez? Vücutta Buna Engel Olan Şey Tam Olarak Nedir?

14
5
3
1
0
Bugün insan beyninin, vücudu hayatta tutmak için verdiği mücadeleye değinerek nefes tutarak kendini öldürmenin neden mümkün olmadığını konuşacağız.

Nefes tutarak kendinizi öldürmek -şaşırtıcı olmayan bir şekilde- mümkün değildir. Neyse ki beyninizin aydınlık tarafı karanlık tarafını bu konuda yenmeyi başarıyor.

Vücudumuzun ihtiyacı olan gazlar hayati önem taşıdığı için bunların eksikliğinde can havli denen o refleks devreye giriyor. İşte açıklaması:

Nefesinizi tutarak kendinizi öldürmenize vücudunuz neden izin vermez?

Havuz veya denizde suyun altında nefesinizi tuttuğunuzda hissettiğiniz nefes alma iç güdüsünün gücünü hafife almayın. Kanınızda hızla yükselen karbondioksit ve hızla düşen oksijen oranından dolayı bu içgüdü tetiklenir. Bu içgüdü o kadar güçlüdür ki bir zaman sonra kendinizi iradeniz dışında nefes nefese kalmış olarak bulursunuz.

Nefesinizi uzun süre tutsanız bile ilk aşama olarak kanınızda düşen oksijen seviyesinden ve yükselen karbondioksit değerlerinden dolayı bayılırsınız. Bayıldıktan sonra beyniniz normal bir şekilde nefes almak için akciğerlerinize emir verecektir.

Olayı biraz daha basitleştirerek anlatalım:

goldfish

Bir kişi belirleyelim ve bu A kişisi olsun. A kişisi intihar etmek için nefesini tutmaya karar verir. Nefesini tutmakta son derece kararlı olan A kişisi, kararından vazgeçmeyeceğini düşünür.

Nefesini tuttuktan sonra olaylar şöyle gelişir:

  • A kişisi bayılıncaya kadar nefesini tutar.
  • A kişisinin zaman geçtikçe kanındaki oksijen seviyesi azalır.
  • A kişi bayılır. Artık irade sona erer ve irade dışı davranışlar vücutta gerçekleşir.
  • A kişi normal bir şekilde nefes almaya başlar.
  • A kişisi ölmez.

Sonuç olarak…

nefes tutmak

Kandaki karbondioksit seviyesinin yükselmesi ve oksijen seviyesinin azalmasından dolayı meydana gelen bayılma durumundan dolayı, bir eşya veya ortam yardımı olmadan nefesinizi tutarak intihar etmeniz mümkün değildir.

Bu içerik işin esprisiydi. Eğer intihar düşünceniz varsa yardım almaktan çekinmeyin ve derhal bir uzmanla görüşün. Bu düşüncenizi güvendiğiniz biriyle paylaşın ve yardım alın.

14
5
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
5
3
1
0