OpenAI, Yapay Zekâ Sistemleri Konusunda Uyarılarda Bulundu: Komplo Teorileri Gerçek Olabilir!

6
4
4
2
1
ChatGPT ve DALL-E'nin geliştiricisi olan OpenAI, geliştirilen tüm yapay zekâ sistemleri hakkında önemli uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada bu sistemlerin oluşturulmasına yapılacak tek bir yanlışın ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekildi.

Son yıllarda ChatGPT, DALL-E ve yeni Bing gibi pek çok yapay zekâ sistemi yapabildikleriyle ve kullanıcılara sundukları imkanlarla çokça konuşuldu. Tabii ki bazı insanlar yapay zekânın bu ilerleyişini insanlığın sonu ve Terminatör filmlerindeki Skynet ile bağdaştırmaya başladı bile.

Pek çok yapay zekâ modeli üreticisi yapay zekâların bir tehdit oluşturmadığını belirtse de DALL-E ve ChatGPT’nin sahibi olan OpenAI, çok dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Komplo teorilerindeki iddialar gerçekleşebilir

OpenAI’ın resmî sitesinde paylaşılan bir makalede şirketin AGI (Genel Yapay Zekâ Sistemi) olarak adlandırılan ancak halk arasında kısaca yapay zekâ olarak bilinen ChatGPT, DALL-E ve benzeri sistemlerin büyük bir dikkatle geliştirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Makaleye göre her ne kadar “yapay zekâ üreticileri” ürettikleri sistemlere tam kontrol yetkisi vermese de yapılacak tek bir yanlışla birlikte filmlerde gördüğümüz ve komplo teorilerine konu olan “insanlığı yok etmek isteyen şeytani yapay zekâ” sistemlerinin tohumları atılabilir. Şirket ayrıca bu tarz sistemlerin oluşturabileceği tehlikelerin belirlenmesi için bile sistemlerin test edilmemesi gerektiğini ve bu sistemlerin sadece dijital simülasyonlarda test edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Üretilen yapay zekâ modellerinin genelleştikçe daha dikkatli adımlar atılması gerektiğini belirten OpenAI, gelecekte üretilecek yapay zekâların kullanıcılar tarafından özelleştirilebileceğini ancak bu yapay zekâların kötü amaçlarla kullanılmaması için şirketlerin aşılması imkânsız dijital duvarlarla yapay zekâ sistemlerini korumaya alması gerektiğini belirtiyor.

Yapay zekâların tek amacının insanlığa yardımcı olmak olduğunu belirten yetkililer, OpenAI olarak dünya üzerinde tüm yapay zekâ sistemlerinin “yanlış yola düşmemesi için” diğer şirketlere yardımcı olmak istediklerini ve gerekeni yapmaya hazır olduklarını aktardı.

Kaynak : https://openai.com/blog/planning-for-agi-and-beyond/
6
4
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
6
4
4
2
1