Panik Yok: Otostopçu’nun Galaksi Rehberi Dizi Oluyor

19
1
1
0
0
Dünyanın en popüler absürd kara komedi/bilim kurgu eserleri arasında yer alan Hitchhiker’s Guide To The Galaxy, televizyon dizisi haline gelecek. Dizi, Hulu ekranlarından yayınlanacak.

Hitchhiker’s Guide To The Galaxy, Douglas Adams tarafından kaleme alınan, absürdlük ve kara mizahla dolu bir bilimkurgu eseridir. Sıradan bir dünyalı olan Arthur Philips Dent, gezegenimizin Vogonlar tarafından intergalaktik çevre yolu yapımı nedeniyle yok edilmesinin üzerine galakside otostop çekmeye başlar. Yanında da kankası, aslen uzaylı olan ve “Dünya’daki baskın türü otomobiller zannettiği için kendine otomobil ismi koyan” Ford Prefect vardır. İkili, havlularını alıp evrende köşe bucak gezer, arada da Dünya’yı kurtarmaya çalışırlar. Bu esnada yanlarında bir de orijinal ruh hastası robot olan Marvin'i bulundururlar. 

Dünya çapında büyük hayranı olan ve her yıl 'Havlu Günü' ile kutlanan yapımın dizisi geliyor. Şu anda Locke & Key’in Netflix adaptasyonu üzerinde çalışan, önemli yapımcılardan Carlton Cuse, o yapımdan sonra Hitchhiker’s Guide To The Galaxy üzerinde çalışmaya başlayacak. 

dizi

Kitabı daha önce de dizi ve film yapmak için çalışmalar gerçekleştirilmişti. Bu eseri filme ya da diziye aktarmak ise biraz zor. Sürekli değişen mekanlar, ilginç anlatımı ve garip yapısı nedeniyle oldukça bütçe isteyen bir adaptasyon olacaktır. Kitabın 70’lerde çekilen dizisi, bütçe sıkıntıları nedeniyle sorun yaşamıştı. 

Yazar, vefatından önce 2005’te çekilen filmin senaryosuna da katkıda bulunuyordu. O film de bir başyapıt değildi ama en azından kitabı doğru ve net şekilde anlatıyordu (En azından serinin ilk kitabını). Bir de Eoin Colfer’in yazarın notlarını derleyerek yazdığı, seriyi devam ettirmeyi amaçlayan kitaplar var. Bu kitapları serinin bütün hayranları yok sayıyor ve haklı sebepleri var. Siz de öyle yapabilirsiniz. 

Öte yandan Hitchhiker’s Guide To The Galaxy, özünde bölümler halinde anlatılan bir hikayedir. Kitaplaştırılmadan önce radyo programı olarak yazılan seri, televizyon dünyasına uyum sağlayabilecektir. 

hulu

Cuse, senaryo yazımı konusunda Wonder Woman ile tanınan Jason Fuchs ile çalışıyor. Her iki yazar da Adams’ın büyük hayranı olduklarını söylüyor. 

Bize düşen de iyi bir kadroyla, özüne sadık ve eğlenceli bir dizi olması halinde havlularımızı alıp televizyon karşısına geçmek. Okumak isteyenler için, The Hitchhiker’s Guide To The Galaxy ülkemizde Otostopçu’nun Galaksi Rehberi adıyla basıldı.

Kaynak : https://news.avclub.com/hulu-sticks-out-its-thumb-flags-down-a-hitchhikers-gui-1836676857
19
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
19
1
1
0
0