Pasifik Okyanusu'nda Yeni Bir Ada Keşfedildi: Yakında Sular Altına Gömülecek!

22
5
3
2
1
NASA, Pasifik Okyanusu’nda daha önce hiç denk gelinmemiş bir ada keşfetti. Adaya denk gelinmemesinin sebebi ise adanın daha yeni doğmuş olması.

NASA’yı (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) her ne kadar çoğu zaman uzayla ilgili haberler ile ilişkilendirsek de kuruluşun ismindeki ‘Havacılık’ kısmını bazen unutabiliyoruz. Kuruluşun aslında uzayda olduğu kadar yeryüzünde de birçok çalışması var.

Hatta bu çalışmalardan bir tanesiyle birlikte Dünya’da yeni doğmuş olan bir ada keşfedildi. Pasifik Okyanusu’nda keşfedilen bu adanın nasıl ortaya çıktığını ve olayın detaylarına gelin hep beraber göz atalım.

Pasifik Okyanusu’nda keşfedilen yeni ada, Tonga’daki yanardağ patlamalarından dolayı ortaya çıktı

pasifikte yeni doğan ada

(Fotoğrafta gördüğünüz siyah noktalar adanın ta kendisi.)

Pasifik Okyanusu’nda yer alan Tonga Adaları’ndaki Home Reef yanardağı patlaması sebebiyle yeni bir ada doğdu. NASA’nın söylediğine göre 10 Eylül’de başlayan lav fışkırması ve kül püskürtmelerinden 11 saat sonra bu ada gözle görülebilir hale geldi.

Tonga Jeoloji Hizmetleri, adanın deniz seviyesinden yaklaşık 10 metre yükseklikte ve 4.000 m2 genişliğinde olduğunu belirtiyor. Olayın gerçekleşmesinden 6 gün geçmesinin ardından adanın genişliği 24.000 m2 büyüklüğe ulaştı.

Ancak NASA’nın açıklamasına göre adanın ömrü pek uzun olmayacak. Adanın büyük bir kısmı volkanik tepkimelerden oluştuğu için yakın bir zamanda gerek aşınmalarla gerek çevresel etkenlerle ada yok olacak. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://bgr.com/science/nasas-earth-observatory-spots-newly-birthed-island-in-the-pacific/
22
5
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
22
5
3
2
1