Rusya'nın 'iPhone Alternatifi' Telefonu, Bir Yılda 1000 Adet Bile Satamadı

32
4
2
1
0
Rusya'da iPhone alternatifi olarak anılan AYYA T1'in satış rakamları ortaya çıktı. Telefon, pek de iPhone alternatifi olamadı...

Teknolojide Batı bağımlılığını kaldırmak için kendi teknolojilerini geliştirmeye başlamıştı. Bu teknolojilerden birisi de akıllı telefonlardı. 

Rus hükûmetinin sermayesini %50’sinden fazlasını elinde tuttuğu kamu kuruluşu Rostec bünyesindeki Smartecosystem, Rus vatandaşlar için geçtiğimiz yıl ‘AYYA T1’ adlı bir akıllı telefon geliştirmişti. Ekim 2021’de piyasaya sürülen telefonun bir yıl içindeki satış rakamları, telefonun pek de başarılı olamadığını ortaya koydu.

Telefon, bir yılı aşkın sürede 1000 adet bile satamadı:

ayva t1

Vedomosti tarafından tedarikçilere yakın kaynaklara dayandırılan habere göre AYYA T1, bir yıl içinde 1000 adet satış rakamına bile ulaşamadı. Telefon, Ekim 2021’den bu yana yalnızca 5000 adet üretildi ve yalnızca 905 adet sattı.

Rus yetkililere göre iPhone’un yerini alacaktı:

ayva t1

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte Batı ülkeleri, şirketler üzerinden de Rusya’ya yaptırımlar uygulamıştı. Bu yaptırımlara katılan isimlerden Apple, Rusya’da iPhone satışlarını durdurma kararını almıştı. Kremlin de bu hareketin ardından hükûmet yetkililerinin ‘casusluk’ tehdidi nedeniyle iPhone kullanmasını yasaklamıştı.

ayva t1

AYYA T1, Rus yetkililer tarafından iPhone’un yerini alacak bir cihaz olarak görülmeye başlamıştı. Ayrıca telefon, Rus kolluk kuvvetleri ve Rusya’nın nükleer enerji ajansı Rosatom çalışanlarına verilmişti. Bugün 2000 Rus çalışanın AYYA T1 kullandığı aktarılıyor.

AYYA T1 özellikleri:

AYYA T1 her ne kadar Rusya’da geliştirilmiş olsa da Çin’de üretiliyor. Telefon, mikrofonların ve kameralarının fiziksel olarak kapanabilmesi sayesinde ‘trust-phone (güven telefonu)’ olarak da anılıyor. Cihaz, MediaTek’in Helio P70 yonga setini kullanıyor.

Kaynak : https://www.vedomosti.ru/technology/articles/2023/03/23/967752-roznichnie-prodazhi-otechestvennih-trastfonov-ayya-t1
32
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
32
4
2
1
0