Tesla'dan Bir Zam Daha: Sadece Otonom Sürüş İçin Fazladan Bi' Araba Parası Ödemek Gerekecek...

15
3
2
1
1
Yıl içerisinde otomobillerinin fiyatlarını ciddi şekilde yükselten Tesla, şimdi de tam otonom sürüş özelliğine zam yaptı. Üstelik bu paket zaten hiç de ucuz değildi.

Otomotiv sektöründe genel olarak bir enflasyon sö konusu. Bu durumun etkileri ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklı olabiliyor. Örneğin ABD'de otomobil fiyatları yüzde 10-15 dolaylarında zamlanırken Türkiye'de yüzde 200 artıştan söz etmek mümkün.

ABD menşeli elektrikli otomobil firması Tesla da bu yıl zamlar konusunda elini korkak alıştırmayan firmalar arasında yer alıyor. Yapılan açıklamaya göre firma, 5 Eylül tarihinde otomobillerindeki tam otonom sürüş özelliğinin fiyatını 15 bin dolara çıkaracak. Firma bu yıl tüm modellerine hem Mart ayında hem de Haziran ayında zam yapmıştı.  

Elon Musk zam haberini duyurdu

elon musk tesla

Elon Musk'ın Twitter'dan yaptığı açıklamaya göre FSD (Full self-driving) olarak adlandırılan tam otonom sürüş özelliğinin ücreti 15 bin dolar olacak. Bu miktarın an itibarıyla 270 bin TL civarında ettiğini düşünürsek sadece otonom sürüş özelliği için neredeyse 1 adet araba parası ödenmesi gerekeceğini söyleyebiliriz. Bu fiyatın geçerli olacağı tarih olan 5 Eylül'den önce verilen siparişlerde ise özellik 12 bin dolara satılacak, ancak bu modeller daha ileri bir tarihte teslim edilecek. 

Musk ayrıca takipçilerine, araçlarını Tesla uygulaması üzerinden sadece iki dakikada geliştirebileceklerini hatırlattı. Tabii ki bu geliştirmeler, firmanın çok sayıda paralı özelliklerine abone olmayı gerektiriyor. Tweetin ilgi çekici bir yanı ise Musk'ın şu andaki FSD abonelik paketlerinin fiyatları hakkında bir açıklama yapmamış olması. FSD özelliğini aylık 199 dolarlık abonelik ücretiyle kullanmak mümkün.

FSD özelliği, otomatik pilot özelliğinden ayrı bir yapı olarak satışa çıktığında fiyatı 5000 dolardı. Yıllar içerisinde fiyatı gittikçe artan özelliğin fiyatı, bu yıl yapılan zam ile 10 bin dolardan 12 bin dolara yükseltilmişti. Elon Musk, Temmuz ayında bu fiyatı komik derecede düşük bulduğunu ifade etmişti. 

Kaynak : https://www.engadget.com/tesla-full-self-driving-price-increasing-15000-september-5-153606255.html
15
3
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
15
3
2
1
1