Türkiye'de Yaşayan Sıradan Bir Genç, Flört Etmek ve Sosyalleşmek İsterse Ayda Kaç Para Gerekir?

86
13
6
3
1
Sosyalleşmek, flört etmek, eğlenmek psikolojimiz ve sağlığımız için oldukça faydalı. Fakat günümüzde bir o kadar da masraflı… Peki acaba sıradan bir gencin aylık sosyalleşme ve flört masrafı kaç TL'ye mâl oluyor?

Gündem hep kalabalık. Stres hep yüksek. Ne sosyal medyada ne de iş ve okul gibi alanlarda gündemin dışına çıkamıyoruz. Haliyle yoruluyor, bunalıyoruz. 

Bizi bu yorucu manzaranın dışına çıkarıp yüzümüzü güldürecek, psikolojimize ve sağlığımıza iyi gelecek şey ise sayısız bilimsel araştırmaya bakılacak olursa sosyalleşmek. Yeni arkadaşlar edinmek, yeni bir ilişkiye başlamak, konsere, sinemaya gitmek, dans etmek. Ama günümüz ekonomisinde bu basit sosyalleşme etkinlikleri bile epey pahalı. 'Ne kadar pahalı olabilir ki? Nedir yani bunun masrafı?' diyenlere ufak bir cevap olarak sıradan bir gencin aylık ortalama sosyalleşme ve flört masraflarını hesapladık.

Sıradan bir genç, bir ay içinde kaç kere ve ne yaparak sosyalleşebilir?

Ayda bir sinema filmi, bir tiyatro oyunu ve bir de konsere gitmek, ideal bir dünyada aslında oldukça normal. Haliyle listemize bunları ekledik. 

Sevgilisi ve arkadaşlarıyla görüşmek için haftada iki gün dışarı çıkmak da aslında son derece makul… Bunları da ekleyelim. Biri akşam bir yerlerde bir şeyler içmek, biri de yemeğe ya da kahvaltıya gitmek olsun. 

Yani bir ay içinde;

  • Bir sinema 
  • Bir tiyatro
  • Bir konser
  • Sekiz yeme-içme

etkinliğimiz olsun. Bunlar ister sevgiliyle ister arkadaşlarla yapılıyor olsun. Hesaplar zaten Alman usulü!

Sıra geldi can sıkıcı kısma; hesap kitap yapıp aylık ortalama masraf çıkartalım;

  • Sinema bileti ortalama 75 TL + yol masrafı ortalama 25 TL = 100 TL
  • Tiyatro bileti ortalama 50 TL + yol masrafı ortalama 25 TL = 75 TL
  • Konser bileti ortalama 200 TL + yol masrafı ortalama 25 TL + etkinlikte harcanacak minimum yeme-içme bedeli 150 TL = 375 TL
  • Yeme-içmeli buluşmalar için kişi başı ortalama masraf 150 TL + yol masrafı 25 TL = 175 TL x 8 = 1.400 TL

Toplamda 100 TL + 75 TL + 375 TL + 1.400 TL = 1.950 TL, aylık sosyalleşme masrafı… Yıllık hesaba vurduğumuzdaysa 23.400 TL yapıyor…

''Benim için sosyalleşmek oyun oynamakla, sosyal medyada takılmakla da oluyor'' diyenler çıkacaktır...

Artık 2023'e girmişken, sosyal medyanın ya da oyun oynamanın 'sosyalleşme' olarak gördüğü kabulü reddetmek haksızlık olur. O yüzden 'Ben oynayarak da sosyalleşiyorum kardeşim' ya da 'Ben online flört ediyorum ne var yani' diyenleri kırmayıp bir de oyun ve sosyal medya için gerekenlerin masrafına göz atalım. 

  • İyi bir telefon ~15.000 TL
  • İyi bir bilgisayar ~20.000 TL
  • Bir oyun konsolu ~15.000 TL

Bunlara sahip olup evden sosyalleşebilmek için yapmamız gereken masraf ise tek seferlik de olsa yaklaşık 50.000 TL... Hadi bunu da aylık hale getirelim, ne de olsa anca taksitle alabiliyoruz...  4.115 TL gibi bir rakama ulaşıyor...

Tüm bu sosyalleşmenin sonunda bu arkadaşlardan bazıları belki de sevgililerine 'hadi evlenelim' diyecek. İşte o zaman işin rengi iyice değişiyor…

Ama korkunun ecele faydası yok. Hazır hesap kitap yaparken, bir de evlenme kararı alan bir çiftin altına girmek zorunda kalacağı masraflara bakalım madem…

Evlenecek çift demek, ev eşyası demek... Beyaz eşyalar, teknolojik ev aletleri, mobilyalar derken masraflar epey yüksek.

Biz yine hepsini kalem kalem hesaplayalım:

  • Bulaşık makinesi ~8.000 TL
  • Çamaşır makinesi ~10.000 TL
  • Kurutma makinesi ~12.000 TL
  • Ankastre mutfak seti (ocak+fırın+aspiratör) ~10.000 TL
  • Süpürge (gönül robot ister ama ucuzdan gidelim biz yine de) ~5.000 TL
  • TV ~10.000 TL
  • Oturma odası mobilyaları ~15.000 TL
  • Yatak odası mobilyaları ~15.000 TL
  • Teknolojik ev aletleri/mutfak ıvır zıvırları (tost makinesi, blender, kahve makinesi vs.) ~7.000 TL

Bunlar bir evde ana ihtiyaçlar. Tabii nişan ve düğün masrafları gibi şeyleri hiç hesaba katmıyoruz. Amacımız sadece yaşanabilir bir evin masraflarını az çok hesaplamak.

Toplam masraf ise bu olabildiğince ortalama fiyatları baz aldığımız senaryoda ~92.000 TL… Hadi eve lazım olacak diğer ıvır zıvırlar için de 8.000 TL de ekleyelim ve düz 100.000 TL diyelim…

Yine bunları 12'ye böldürüp alsak, ayda 8.333 TL gibi bir taksit yapıyor.

Hepsini bir arada görelim, ne kadara patladı şimdi bunların hepsi bize?

  Aylık Yıllık
Dışarıda sosyalleşme masrafı 1.950 TL 23.400 TL
Teknolojik sosyalleşme masrafı 4.115 TL 50.000 TL
'Biz evlenmeye karar verdik' masrafı 8.333 TL 100.000 TL
Toplam masraf 14.398 TL 173.400 TL

Aslında yukarıda da bahsettik ama ufak bir not olarak yine ekleyelim; teknolojik sosyalleşme masrafı ihtiyaç duyduğumuz telefon, konsol ve bilgisayarı taksitle aldığımız bir senaryo için aylık taksit miktarını; evlilik masrafı da yine toplam masrafları takside böldürdüğümüz senaryoda aylık ödemesini temsil ediyor.

Tabii eğer teknolojik aletlerine çok kötü davranıp her yıl yenisini alan biri değilseniz ya da evlilik konusunda bazı kafa karışıklıkları yaşayıp tekrar tekrar evlenmeyi düşünmüyorsanız, bu iki harcama uzun yıllar için bir kerelik olacak :)

Gençlerin kaygı seviyesi hayat masraflarıyla birlikte sürekli artıyor;

Basit bir sosyalleşme faaliyetinden evlilik kararı gibi hayat değiştiren büyük bir adıma kadar her an, gençlerin karşısına hep aynı engel çıkıyor; para. 

Bu da haliyle kendini iyileştirmekte zorluk çeken, kaygı bozuklukları yaşayan, umutsuz ve keyifsiz bir gençlik inşa ediyor. 

Eğlenmemek ve evlenmemek de bir seçenek tabii ki. Ancak geriye sadece 09.00-17.00 arası yaşanan bomboş hayatlar kalıyor…

86
13
6
3
1
Emoji İle Tepki Ver
86
13
6
3
1