Türkiye Espor Federasyonu, TFF'ye "eMilli Takım" ve "eSüper Lig" İçin Dava Açtı

8
2
2
1
0
Türkiye Espor Federasyonu, TFF'ye yönelik eMilli Takım ve eSüper Lig'in kuruluşunda kendi yetkilerini gasp ettiği gerekçesiyle hukuki işlem başlattığını açıkladı.

2018 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulan ve oyun sektörünün geliştirilmesini sağlamayı amaçlayan Türkiye Espor Federasyonu, bugün önemli bir duyuru paylaştı. Federasyon, eSüper Lig ve eMilli Takım’ın kendi yetkileri dışında kurulması konusunda sitem etti.

Federasyon tarafından paylaşılan kamuoyu duyurusunda, “tüm iş birliği ve çabalara rağmen Federasyona tanınan yetkiler göz ardı edilerek” takım ve ligin TFF nezdinde kurulduğu ve yürütüldüğü ifade edildi. Bu nedenle Federasyona tanınan yetkilerin TFF tarafından gasp edildiği belirtildi.

Türkiye Espor Federasyonu’nun açıklaması:

türkiye espor federasyonu

“Federasyonumuz, Türk esporunun büyümesi için çalışmak amacıyla ulusal ve uluslararası arenada ülkemizin espor markasını geliştirmek adına Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulmuş olup espor faaliyetini ilgilendiren her türlü alanında münhasıran yetkilendirilmiştir. Federasyonumuz, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu doğrultusunda 29 Nisan 2023 tarihinde 1. Olağan Genel Kurul'unu gerçekleştirmiş ve tüzel kişiliğini kazanmıştır. 

Türkiye'yi bir numaralı espor ülkesi haline getirme ve dünyada kabul gören Türk espor ekolünü yaratma vizyonuyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızda espora katkı sağlayacak birçok iş birliğine imza attık. Ancak, gelinen noktada tüm iş birliği çabalarımıza rağmen Federasyonumuza tanınan yetkiler göz ardı edilerek Türkiye Futbol Federasyonu tarafından gayriresmi bir "eMilli Takım" kurulmuş ve TFF nezdinde yürütülmeye başlanmıştır. 

Bir diğer yandan ise, yine Türkiye Futbol Federasyonu tarafından eSüper Lig adlı organizasyon yine bilgimiz haricinde hukuka aykırı bir şekilde hayata geçirilmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu, klasik futbol branşı ile esporun bir alt dalı niteliğindeki spor oyunları arasındaki fark konusunda büyük bir yanılgı içerisindedir. Tüm kamuoyunun malumu olduğu üzere espor dalı tüm dünyada futbol veya bir başka spor dalından tamamıyla ayrı bir şekilde münhasır bir spor olarak değerlendirilmekte olup Türkiye Futbol Federasyonu'nun değil Türkiye Espor Federasyonu'nun görevi ve yetkisi dahilindedir."

TFF'ye yönelik dava açıldı!

"Yukarıda anılı uygulamaların hayata geçirilmesi ile birlikte 18 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Türkiye Espor Federasyonu Ana Statüsü'nde Federasyonumuza tanınan yetkiler alenen gasp edilmiş bulunulmaktadır. Türk esporunun gelişimine katkı sağlayacak her türlü iş birliği talebimiz Türkiye Futbol Federasyonu'na iletilmiş olsa da, bu talebimiz geri çevrilerek espor alanında münhasır yetkili kılınan Federasyonumuz sürecin dışında bırakılmak istenmiştir. Mevzuatımıza ve hukuka aykırı işbu işlemlere karşı hukuki süreçlerin başlatıldığını bildirir, sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Espor Federasyonu’nun paylaştıklarına yönelik bir açıklama henüz paylaşmadı.

8
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
2
1
0