• Anasayfa
  • Yaşam
  • Türkiye Genelinde Maske Takma Zorunluluğu Getirildi

Türkiye Genelinde, Ev Hariç Her Yerde Maske Takma Zorunluluğu Getirildi

184
56
20
19
11
Koronavirüs vaka ve vefat sayılarındaki tırmanış sürerken İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine yeni bir genelge gönderdi. Genelgeye göre tüm Türkiye'ye, meskenler hariç her yerde maske takma zorunluluğu getirildi.

Haziran ayındaki normalleşme sürecinin ardından ülkemizdeki günlük koronavirüs vaka sayısı yükselmeye devam ediyor. Normalleşme öncesindeki tedbirlerin yeniden uygulanma ihtimali gündemdeyken İçişleri Bakanlığı'ndan bu yönde bir adım geldi. 

81 ilin valiliklerine Kovid 19 Tedbirleri başlıklı bir ek genelge gönderen bakanlık, bu kapsamda ülke genelinde maske takma zorunluluğu getirildi. Genelgeye göre vatandaşlar, meskenler yani evleri haricindeki her yerde maske takmak zorundalar. 

Ev hariç her yerde maske takmak zorunlu oldu:

maske takma zorunluluğu

Salgının ilk haftalarında vaka sayılarının artışa geçtiği büyük şehirler başta olmak üzere, Türkiye'nin büyük bölümüne maske takma zorunluluğu getirilmişti. 8 Eylül 2020 tarihinden itibaren vatandaşlar evlerinden dışarıya çıktıklarında maske takmak zorundalar.

Maske takmayana 900 TL ceza kesilecek:

Yine İçişleri Bakanlığı'nın daha önce yaptığı düzenlemelere göre maske takmamanın cezası ise 900 TL. Bir başka deyişle genelge ile birlikte evi dışında maske takmayan her vatandaşa artık ceza kesilebilir.

Açıklanan son bilgilere göre Türkiye'deki toplam koronavirüs vaka sayısı 281 bin 509. Bu hastaların 252 bin 152'si iyileşirken, 6 bin 730 vatandaş hayatını kaybetti.

184
56
20
19
11
Emoji İle Tepki Ver
184
56
20
19
11