Twitter ile Hükûmet Arasındaki 'Hesap Engelleme Pazarlığı' İddiası Hakkında Açıklama

32
3
1
0
0
Hükûmetin, Twitter'ın hizmetine devamı için 'hesap engelleme pazarlığı' yaptığına dair iddialar ortalığı karıştırdı. Engelleneceği iddia edilen hesaplar arasında adı geçen İsmail Saymaz, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Cüneyt Özdemir, 8 Şubat günü yaşanan Twitter krizine dair çarpıcı bir iddiaya yer vermişti. Özdemir, Twitter ve hükûmet yetkilileri arasında yapılan toplantıda ‘hesap engeli’ pazarlığının yapıldığını öne sürmüştü.

Bu pazarlık iddialarının ardından Twitter’da, hükûmetin kapatılmasını istediği hesaplara dair bir liste de dolaşmaya başlamıştı. İddiaların sosyal medyada çok büyük tepki toplamasının ardından bir açıklama da geldi.

İddialar neydi? Cüneyt Özdemir’in açıklaması:

cüneyt özdemir

“Altı saat süren toplantıda - bazı engelli hesaplar var - İsmail Saymaz'ın hesabını kapatmaya çalışıyorlarmış. Onu da Twitter reddediyormuş ifade özgürlüğü kapsamında. 'Bir suç varsa bilmem ne yaparsınız' diyorlarmış. 'Madem böyle bir şey var, siz bizim dediğimizi yapmazsanız biz de sizi kapatıyoruz...' Aynen YouTube'un kapatılma hikayesine dönmüş bu hikâye.”

Twitter’dan engellenilmesi istenen hesaplar ve gerekçelerinin iddia edilen listesi:

twitter

İddialarda adı geçen İsmail Saymaz’dan açıklama: “Twitter hesabımla ilgili yaptırım talebinde bulunulduğu iddiasının gerçekdışı olduğunu ifade ettiler.”

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’dan aradılar. Twitter hesabımla ilgili yaptırım talebinde bulunulduğu iddiasının gerçekdışı olduğunu ifade ettiler. Yetkililer Twitter’la yapılan görüşmenin deprem bölgesindeki manipülasyon içerikli paylaşımlara ilişkin olduğunu belirttiler.”

Kaynak : https://t24.com.tr/haber/ismail-saymaz-iletisim-baskanligi-dan-aradilar-twitter-hesabimla-ilgili-yaptirim-talebinde-bulunuldugu-iddiasinin-gercekdisi-oldugunu-ifade-ettiler,1090945
32
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
32
3
1
0
0