Elon Musk, Kullanıcıları Çileden Çıkaran 'Sana Özel' Kısmının Kodlarını Açık Hâle Getiriyor

7
2
2
0
0
Elon Musk, Kullanıcıları Çileden Çıkaran 'Sana Özel' Kısmının Kodlarını Açık Hâle Getiriyor
Twitter kullanıcılarının anasayfada birbirinden alakasız gönderilerle karşılaşması üzerine Elon Musk, bu kısmın kodlarının açık kaynak olacağını paylaştı.

Geçtiğimiz haftalarda kullanıcılar, Twitter’a sonradan eklenen ‘Sana Özel’ bölümüyle ilgili farklı şikayetlerini dile getirmeye başladı. Bu şikâyetlerin büyük kısmı, sitede birbirinden alakasız tweet’lerin kullanıcılara önerildiğine işaret ediyordu. Şikâyetlerin sayısı artınca Elon Musk, bu konu hakkında çalıştıklarını duyurdu.

Söz konusu şikayetlere sebep olan tweet’ler ne kullanıcılar tarafından ne de kullanıcıların takip ettiği diğer kullanıcılar tarafından takip ediliyordu. Bu durumun önüne geçmeyi hedefleyen Musk, yaptığı duyurunun ardından algoritmaya da değindi.

Tweet önermek için kullanılan algoritma, bu ayın sonunda açık kaynak oluyor.

Bu da söz konusu sistemin çok daha kısa sürede geliştirilebileceğine işaret ediyor. Duyurusuna ek olarak Musk’ın algoritma hakkındaki sözleri şu şekilde:

“Algoritmamız oldukça karışık…”

“…ve tam olarak anlaşılmış değil. İnsanlar çok sayıda saçma şey bulacak fakat bulunan problemleri anında çözeceğiz.”

“Daha tutarlı tweet’ler sunabilmek adına basitleştirilmiş bir yaklaşım üzerinde çalışıyoruz fakat bu çalışma hâlâ devam etmekte. Bu da açık kaynak olacak”

“Kod şeffaflığı başta can sıkıcı olacak olsa da öneri kalitesinde hızlı bir gelişmeye yol açacaktır. Hepsinden önemlisi, güveninizi kazanabilmeyi umuyoruz.”

Bu konu geçtiğimiz ay da gündeme gelmişti.

Musk, geçtiğimiz 21 Şubat akşamında, bir sonraki hafta kodların açık kaynak olarak paylaşılacağını belirtmişti. Fakat buradan sonra konudan pek de haber duymadık. Bu sefer genel bir açıklama olarak paylaşması, 31 Şubat tarihine daha sıcak bakabileceğimizi gösteriyor.

7
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
2
0
0