Valorant Bağlantı Hatası Nasıl Çözülür? İşte Uygulayabileceğiniz Tüm Yöntemler

4
1
1
0
0
Son yılların en popüler ve sevilen çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunlarından bir tanesi olan Volarant oynarken VAN 1 ve benzeri hata kodlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar arasında en sık görülen ise Volarant bağlantı hatasıdır. Gelin Valorant bağlantı hatası nasıl çözülür yakından bakalım ve sorunun çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemleri görelim.

Riot Games tarafından geliştirilen ve 2020 yılında yayınlanan Volarant, oldukça yeni bir oyun olmasına rağmen kendine dünya çapında pek çok hayran kazandı. Oyuncuların beşerli takımlar halinde maçlara katıldığı Volarant çok oyunculu birinci şahıs nişancı türünde bir oyundur. Çevrimiçi olarak oynanan bir oyun olduğu için bazı oyuncular zaman zaman Volarant bağlantı hatası ile karşılaşabiliyorlar.

Volarant bağlantı hatası genel olan VAN 1, VAN 81, VAN 152 ve benzeri kod numaraları ile oyuncuların karşısına çıkıyor. Elbette bunlar dışında da pek çok farklı kod var ancak bağlantı hatalarının kodu farklı olsa bile genel olarak nedenleri aynı olduğu için bağlantı kaynaklı hataların çoğu zaman çözümü ortaktır. Valorant bağlantı hatası nasıl çözülür gelin yakından bakalım ve sorunun çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemleri görelim.

Öncelikle, Valorant bağlantı hatası nedir?

Valorant bağlantı hatası, bilgisayarınızın ağ üzerinden çevrimiçi olarak Valorant oyununa katılamıyor olması sorunu ifade eden bir hata uyarısıdır. Bu hata uyarısı VAN 1, VAN 81, VAN 152, VAN 0, VAN 1067 gibi farklı kodlarla karşınıza çıkabilir. Kod numarası farklı olsa bile eğer sorun bağlantı kaynaklı bir hata oluşturmuşsa çözümü için uygulayabileceğiniz bazı etkili çözüm yöntemleri var.

Valorant bağlantı hatası nasıl çözülür? İşte sorunun çözümü için uygulayabileceğiniz etkili yöntemler:

 • Yöntem #1: Volarant’ı ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Yöntem #2: Oyunun güncel olduğundan emin olun.
 • Yöntem #3: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın.
 • Yöntem #4: DNS adresinizi değiştirin.
 • Yöntem #5: Riot Vanguard yazılımını kaldırın ve yeniden yükleyin.

Valorant bağlantı hatası

Yöntem #1: Volarant’ı ve bilgisayarınızı yeniden başlatın:

Elbette günümüz dünyasında karşılaştığımız tüm dijital sorunlar gibi Valorant bağlantı hatası ile karşılaştığınızda da ilk yapmanız gereken öncelikle Valorant oyununu yeniden başlatmaktır. Zaten oyunun resmi internet sitesi de pek çok hata durumunda oyunu ve istemciyi yeniden başlatmanızı önerir.

Oyunu yeniden başlatmanıza rağmen sorun devam ediyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatın. Hatta bu sırada modemi de kapatın ve bir süre soğumaya bırakın. Modemi ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra oyunu açın. Çoğu zaman basit bir önyükleme ya da önbellek hatası nedeniyle Valorant bağlantı hatası oluştuğu için sorun çözülecektir.

Yöntem #2: Oyunun güncel olduğundan emin olun:

Valorant görece yeni bir oyun olduğu için oyunculara en iyi performansı sunmak için düzenli olarak yeni güncellemeler sunar. Eğer oyunu en güncel haliyle oynamıyorsanız Valorant bağlantı hatası gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Buradaki bağlantı ile oyunun resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan güncellemeleri takip edebilirsiniz.

Elbette oyunun güncel olması bazen yeterli olmaz. Aynı zamanda bilgisayarınızın işletim sisteminin ve donanım sürücülerinin de güncel olması gerekiyor. Windows Update üzerinden hem işletim sisteminizin hem de sürücülerinizin otomatik olarak güncellenmesi talimatını verirseniz Valorant bağlantı hatası gibi sorunları hiç oluşmadan ortadan kaldırmış olursunuz.

antivirüs

Yöntem #3: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın:

Antivirüs yazılımlarımız bizim canımız ciğerimiz, dijital güvenliğimizin bir numaraları bekçileri. Ancak bazen bizi korumaya çalışırken çok hassas davranıyorlar ve özellikle çevrimiçi olduğumuz zamanlarda Valorant bağlantı hatası gibi sorunlara neden olabiliyorlar.

Valorant bağlantı hatasına antivirüs yazılımızın neden olup olmadığını anlamak için onu devre dışı bırakın ve yeniden oyuna girmeyi deneyin. Antivirüs yazılımı devre dışı kaldığında hata almıyorsanız yine de bu şekilde devam etmeyin, varsayılan ayarlarda değişiklik yapmayı ya da alternatif yazılımlar kullanmayı düşünebilirsiniz. 

Yöntem #4: DNS adresinizi değiştirin:

 • Adım #1: Bilgisayarınızdaki Ağ ve İnternet Ayarları sayfasını açın.
 • Adım #2: Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir ekranını açın.
 • Adım #3: Ağ Bağlantıları sekmesi üzerinden kendi ağınızı açın.
 • Adım #4: Özellikler butona tıklayın.
 • Adım #5: İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) ve ardından Özellikler butonuna tıklayın.
 • Adım #6: Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini onaylayın.
 • Adım #7: DNS adresinizi 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak yazın.
 • Adım #8: Düzenlemeleri kaydedin.
 • Adım #9: Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

On yıl önce de bağlantı hatalarında DNS adresinizi değiştirin diyorduk, muhtemelen on yıl sonra da aynısını önereceğiz. Çünkü DNS adresinizin sizin internete açılan kapınızdır ve adres kaynaklı sorunlar nedeniyle Valorant bağlantı hatası meydana gelebilir. Yukarıdaki adımları uygulayarak DNS adresinizi değiştirebilirsiniz. 

dns

Yöntem #5: Riot Vanguard yazılımını kaldırın ve yeniden yükleyin:

Riot Vanguard, Riot Games tarafından geliştirilen ve oyun ile istemcinin güvenliğini sağlayan bir yazılımdır. Bu yazılımda yaşanan sorunlar nedeniyle de Valorant bağlantı hatası alabilirsiniz. Hatta oyunun güncelleme almıyor olmasının nedeni bile Rio Vanguard yazılımındaki bir sorun olabilir.

Program Ekle / Kaldır aracı üzerinden Rio Vanguard yazılımını bilgisayarınızdan tamamen kaldırın. Kaldırma işlemi sonrası Volarant oyununu başlatın. Sistem otomatik olarak Rio Vanguard yazılımını yeniden bilgisayarınıza kuracaktır. Çoğu durumda bu işlem sonrası Valorant bağlantı hatasının çözüldüğünü göreceksiniz. 

Valorant bağlantı hatası

Diğer Volarant hata kodları ve kısaca yapmanız gerekenler:

 • Volarant Kod 0, 1, 38, 54, VAN 0, VAN 1, VAN 6 hatalarında Volarant’ı ve istemciyi yeniden başlatın.
 • Volarant Kod 8 - 21, 31, 33, 43, 44, 45, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 58, 68, VAN 81, VAN 102, VAN 104 hatalarında Riot istemcisini yeniden başlatın.

Volarant oyununda karşınıza en sık çıkan hata kodları bu şekildedir. Genel olarak oyunu ve Riot istemcisini yeniden başlatmanız sorunu çözecektir. Ancak bazen sorun daha büyük olabilir ve destek ekibi ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Buradaki bağlantı ile Riot Games internet sitesi üzerinden diğer Volarant kod hatalarını görebilir ve sorunun çözümü için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Son yılların en popüler çok oyunculu oyununu açarken karşılaştığınız Volarant bağlantı hatası nedir, nasıl çözülür gibi merak edilen soruları yanıtlayarak sorunun çözümü için uygulayabileceğiniz basit ama etkili yöntemlerden bahsettik. Tüm yöntemleri uygulamanıza rağmen sorun devam ediyorsa Volarant destek ekibi ile iletişime geçmelisiniz. 

4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0