X, Hükûmet Yaklaşık 45 Paylaşımı Sildirmek İstediğini Açıkladı: Mahkeme, Talebi Reddetti

37
7
6
0
0
X'in uluslararası hükümet ilişkileri bölümü, Türkiye özelinde sansür talebine yönelik bir duyuru yaptı.

Elon Musk’ın konuşma özgürlüğü konusundaki duruşunu hepimiz biliyoruz değil mi? Zaten en başta Twitter’ı satın aldığında da amacı, platformu konuşma özgürlüğünün olduğu bir alana dönüştürmekti. Şimdiyse bu vizyon, aynı platformda X adı altında devam ediyor. Tabii Twitter’ı özleyenlerin bu durumla mücadele ettiğini de görüyoruz.

Önceki dönemde, özellikle siyasi konularda pek çok paylaşım sansürleniyordu. Burada Twitter politikalarından çok siyasilerin talepleri ve para cezaları büyük rol oynuyordu. Tabii bu durumun, aşağı yukarı her ülkede kendini gösterdiğini belirtelim. Fakat bu sefer, X’in uluslararası ilişkiler bölümünün yaptığı duyuru vesilesiyle bizim ülkemize odaklanacağız.

Yaklaşık 45 paylaşım, maden kazası konusunda hükûmeti eleştiriyor.

X, kullanıcılarımızı devlet sansüründen korumak için dünya çapında düzenli olarak yasal itirazlarda bulunuyor. Bu hafta Türkiye'de, bu mücadelenin önemini bir kez daha teyit eden önemli bir karar aldık.
Türk hükûmeti daha önce, trajik heyelan olayında hükûmeti rolünü eleştiren, üçü muhalefet partisi liderine ait olmak üzere yaklaşık 45 paylaşımın kaldırılmasını talep etmişti. Hükûmet, paylaşımların kaldırılması yönündeki emirlere uymamamız halinde, X'i önemli para cezalarıyla tehdit etmişti.
X mahkemede itiraz etti ve bu hafta Mahkeme, söz konusu gönderilerin ifade ve basın özgürlüğü hakları kapsamında korunduğuna karar vererek hükûmetin taleplerini geçersiz kıldı.
Bu sonuç, X'in kullanıcılarının ifade özgürlüğü haklarını dünya çapında koruma konusundaki kararlılığını bir kez daha doğrulamaktadır ve biz, kullanıcılarımızın özgür ifadelerini savunmak için mevcut tüm yasal yolları kullanmaya devam edeceğiz.

Mahkemenin verdiği karar (X'in paylaşımı):

Mahkeme X kararı

Mahkeme X kararı

Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

Kaynak : https://twitter.com/GlobalAffairs/status/1763625876124537279
37
7
6
0
0
Emoji İle Tepki Ver
37
7
6
0
0