xAI Şirketinin, Huyunu Elon Musk'tan Alan Yapay Zekâ Modeli 'Grok’ Yayınlandı

9
2
1
1
0
xAI Şirketinin, Huyunu Elon Musk'tan Alan Yapay Zekâ Modeli 'Grok’ Yayınlandı
ChatGPT ile benzer şekilde işleyen fakat tavrını Elon Musk'tan aldığını rahatlıkla söyleyebileceğimiz Grok, aboneler için yayınlandı.

Yapay zekâ araçları gün geçtikçe hayatımıza daha çok adapte olurken sık sık yeni çıkanları da görüyoruz. Görsel üretimi, sohbet, asistanlık, zaman yönetimi, bilim ve daha nice konuda bizlere kolaylık sağlayan bu araçlar, henüz yeni olduklarından aralarındaki rekabet de oldukça sıkı. Bu yüzden şirketler de bir an önce buna dahil olmak istiyor.

Elon Musk da bu alana büyük yatırım yapan isimlerden biri. X platformuna uzun zamandır yapay zekâyı entegre etmek isteyen Musk, geçtiğimiz gün xAI’ın ilk ürünü olan Grok’un belli bir grubun erişime açılacağını duyurmuştu. Bugün de yapay zekâ modeli, X Premium+ aboneleri için kullanıma açıldı.

Bu adresten ulaşabilirsiniz.

X’ten (Twitter) gerçek zamanlı veriye erişebiliyor.

ChatGPT benzeri bir arayüze sahip olduğunu görebildiğimiz Grok, Musk’ın söylediğine ve paylaşılan ekran görüntülerine bakılırsa, cevaplarında mizahî bir dil kullanıyor. Örneğin üstteki paylaşımda Grok’a kokain tarifi sorulmuş. Grok ise cevabında, “kendini havaya uçurmamaya ve yakalanmamaya çalış” gibi öneriler vermiş.

Bir diğer paylaşımda ise FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried hakkında yeni haberlerin olup olmadığı soruluyor. Grok ise oldukça taraflı ve göndermeli bir tutum sergileyerek SBF hakkındaki yeni gelişmeleri iletiyor. Bunu okurken de sanki biriyle dedikodu yapıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

2023'ün üçüncü çeyreğine kadar olan internet verilerine erişebilen ve X üzerinden gerçek zamanlı veri alabilen Grok, tüm X Premium+ üyeleri için erişilebilir olacak fakat şu an için ülkemizden ulaşmaya çalıştığımızda hata veriyor. Bunun sebebiyse şu an için ABD'deki sınırlı sayıda kullanıcıyla test ediliyor olması. Platforma gerçek zamanlı erişime sahip olduğu için diğer dil modellerinin önüne geçen Grok, şüphesiz Musk’ın kafa yapısını yansıtıyor. Sizin yeni yapay zekâ aracı hakkındaki düşünceleriniz neler?

Kaynak : https://twitter.com/elonmusk/status/1720635518289908042
9
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
1
0