YouTube, Bir Türlü Başarılı Olamayan Hikâyeler Özelliğini Kapatıyor

8
2
0
0
0
YouTube, belli sayıda aboneler tarafından kullanılabilen "Hikayeler" özelliğini 26 Haziran'da kapatacağını duyurdu. Şirket, hikayelerin başarılı olmadığını kabullenirken Shorts gibi özelliklere yoğunlaşacağını ifade etti.

YouTube, 2017 yılında diğer platformlarda gördüklerimize benzer “Hikâyeler” özelliğini tanıtmıştı En başta “reels” olarak adlandırılan; ancak daha sonra “hikâyeler” ismini alan özellik, bundan bir yıl sonra da geniş çapta belli aboneye sahip olanlar için çıkış yapmıştı ve o günden bu yana kullanılıyordu.

Ancak şirket tarafından bugün yapılan bir açıklama, YouTube’daki “hikâyeler” özelliğinin kapatılacağını gösterdi. Buna göre 26 Haziran sonrasında platforma hikâye paylaşmak mümkün olmayacak.

YouTube, Shorts gibi özelliklerine yoğunlaşmak için bu kararı aldı

YouTube Hikâyeler özelliği, yalnızca 10 binden fazla aboneye sahip içerik üreticileri tarafından kullanılabiliyordu. Bu şekilde yapılan paylaşımlar, Instagram’da olduğu gibi belli bir süre sonra kayboluyordu. Ancak burada süre 24 saat değil, 7 gündü. YouTuber’ların da özelliği kanallarının reklamını yapmak, haberler paylaşmak veya içeriklerinin kamera arkasını göstermek gibi birçok farklı amaç için kullanması amaçlanıyordu.

Ancak özellik pek de bekleneni veremedi. Bugün baktığımızda çok az sayıda içerik üreticisinin YouTube’da hikâye atmayı tercih ettiğini görebiliyoruz. Hatta YouTube’un kendisi bile özellik hakkında pek konuşmamayı tercih ediyordu.

YouTube, bu kararı TikTok benzeri özelliği Shorts ve içerik üreticilerinin takipçileriyle hızlı bir şekilde gönderi paylaşmasını sağlayan “topluluk gönderileri”ne yoğunlaşmak için aldığını ifade ediyor. Platform, topluluk gönderisi ve Shorts içeriklerinin hikayelerden çok daha fazla yorum ve beğeni aldığını söyleyerek özelliğin başarılı olamadığını da itiraf ediyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/5/25/23736246/youtube-ending-stories-shorts-community-posts
8
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
0
0
0