Yüreğimizi Dağlayan ‘Elmalı Davası’ Hakkında Twitter’daki Adalet Arayışı, Dünya Gündeminde!

202
70
3
2
1
Türkiye, 7 ve 10 yaşlarındaki iki çocuğun maruz kaldığı cinsel istismarı ve ardından verilen hukuki kararları sosyal medya üzerinden tartışıyor. 28 Haziran gecesinden itibaren #ElmalıDavası etiketi ile yapılan paylaşımlar, dünya gündeminde birinci sıraya girdi. Verilen tepkiler sonuç getirdi.

Antalya’da yaşayan ve geçtiğimiz yıl; anneleri, üvey babaları ve arkadaşları tarafından 7-8 ay boyunca hem şiddet hem de cinsel istismara maruz kaldıkları tespit edilen 7 ve 10 yaşlarındaki iki kardeşin yaşadıkları, yeniden Türkiye’nin gündeminde. Olaylar üzerine çocukların babaennesi geçtiğimiz yıl ihbarda bulunmuş ve olaylar yargıya taşınmıştı.  Nitekim 6 Ocak 2021’de çocukların anne ve babası suçlamaları reddederek serbest bırakılmıştı.

Soruşturma sürecinde çocukların yaşadıklarını anlatmak için yaptıkları çizimler sosyal medyada paylaşılınca toplumsal refleks devreye girdi. Twitter’da yapılan adalet arayışı, bu kez #ElmalıDavası ve #İstismarınAffıOlmaz etiketleri ile gündeme girdi. Yapılan paylaşımların ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, daha önce serbest bırakılan faillerin en ağır cezayı alacaklarını, çocukların güvende olacağını belirtti. 

29 Haziran boyunca sadece #ElmalıDavası etiketi ile yapılan paylaşımların sayısı 1,3 milyonu geçti, olaylar yaklaşık 6 saat boyunca dünya gündeminde yer aldı.

Benzer olaylara karşı kenetlenerek ses çıkarmanın gerekliliğini bir kez daha kanıtlayan tepkiler şu şekildeydi: 

tuna akşen

caghan kızıl

şule çet

engin özkoç

soner arıca

hidayet türkoğlu

biliyor muydunuz

202
70
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
202
70
3
2
1