Aynı Rüzgarda 2 Kat Daha Fazla Elektrik Üreten Rüzgar Türbini Geliştirildi

50
4
2
1
1
Norveç merkezli World Wide Wind tarafından tasarlanan bu tuhaf görünümlü ve yüzen rüzgar türbinleri, günümüzde yaygın olarak kullanılan diğer türbinlerden 2 kat daha fazla elektrik enerjisi üretiyor.

Ülkemizde de her geçen yıl yaygınlaşan rüzgar türbinlerini bilirsiniz. Bu dev yapılarla oluşturulan tarlalar, bir köye, kasabaya ve kente enerji sağlamak için kullanılabiliyor. Ancak sayıları artsa bile elektrikte hâlâ termik santral gibi çevreye ciddi zararları olan enerji kaynaklarına bağımlıyız. 

Diğer taraftan yaygın olarak gördüğümüz rüzgar tribünlerinin üç kanatlı tasarımları da mükemmel değil. Rüzgarın kanatlara dik açıyla gelmesi sonucunda oluşan hareketin elektrik enerjisine dönüştürülmesi mantığı çalışsa da mühendisler, bu problemdeki bağımsız değişken olan “hareketten” alınan verim üzerine odaklanıyorlar.

Aşağıdaki WAVT isimli rüzgar türbinlerine dikkatlice bakın. Tuhaf görünseler de alıştıklarımızdan 2 kat daha çok enerji üretiyorlar, çünkü 2’şer adet kanat takımları var.

wavt

Birbirlerine ters yönlerde dönen 2 türbinin alt tarafında 3, üst tarafında 2 adet olmak üzere toplam 5 kanat bulunuyor:

wawt

Bu tasarım sayesinde rüzgar türbinleri birbirlerine daha yakın durabiliyor. Böylece aynı büyüklükteki bir alana 4 kat fazla rüzgar türbini yerleştiriliyor:

rüzgar gülleri

Görmeye alışkın olduğumuz geleneksel rüzgar türbinleri de böyle yerleştiriliyor:

geleneksel rüzgar gülü

Rüzgarı dik açıyla alabilmeleri için yere de olabildiğince dik açıyla sabit tutulmaları gerekiyor. Deniz üzerinde bunu sağlamak için ağırlıklarla dengelenmeleri şart. Ayrıca enerji üretebilmeleri için rüzgara dönmeleri gerekiyor. Nitekim WAVT’ler her açıdan rüzgara göre pozisyon kazanabiliyorlar.

WAVT'lar ise rüzgar yönüne göre deniz yüzeyinde hareket ediyorlar, bu sayede rüzgarın sürtünme alanı da artmış oluyor:

rüzgar gülü

…ve son olarak, WAVT türbinleri kuşların uçuş rotaları için de bir engel teşkil etmiyor:

kuşlar

Bu sayede kuş ölümlerinin de azalacağını söylüyor yetkililer. Peki siz bu tasarım hakkında neler düşünüyorsunuz. 

50
4
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
50
4
2
1
1