Amazon Prime ve Hepsiburada Premium Karşılaştırması: Hangisi Aldığı Parayı Sonuna Kadar Hak Ediyor?

15
6
3
3
2
Türkiye’de abonelik modeliyle hizmet veren e-ticaret platformları Hepsiburada Premium ve Amazon Prime’ın özelliklerini karşılaştırıyor, aldığı parayı kuruşuna kadar hak eden platformu açıklıyoruz.

Eğer internet üzerinden çok sık alışveriş yapıyorsanız, aradığınız ürünün en uygun fiyatlı satıldığı yeri bulmaktan daha önemli şeyler de var. Kargonuzun zarar görmemesi, görmesi durumunda zararın karşılanması, dilediğiniz saatte teslimat yapılması, iadelerin kapınızdan alınması ve elbette ücretsiz kargo avantajı… Hepsiburada ve Amazon karşılaştırmasında tüm detayları aktarıyoruz.

Ülkemizde bu avantajları abonelik modeliyle birleştiren iki platform var: Hepsiburada Premium ve Amazon Prime. Üstelik sağladıkları tek avantaj sadece kargo ve alışveriş deneyimi de değil. Her iki platformda da aylık ücret ödediğiniz paketin içerisinde dizi-film platformlarını dahil ediyor; bunun dışında kendilerine özgü avantajlar da sunuyorlar.

last of us ve güç yüzükleri

Hepsiburada Premium ve Amazon Prime karşılaştırması:

Özellikler Hepsiburada Premium Amazon Prime
FİYAT 14,90 TL/ay
25 yaş altına 9,90 TL/ay
Gelen yeni zamla 39 TL/ay
Tek fiyat
İlk ay avantajı İlk ay 1 TL İlk 30 gün ücretsiz
Kargo Tüm kargolar ücretsiz Sadece Prime ürünlerinde ücretsiz
Teslimat Aynı gün ve ertesi gün
Randevulu
Aynı gün ve ertesi gün
Randevulu
Platform BluTV Prime Video
Ekstra avantajlar
  • Ücretsiz kapıda iade
  • Öncelikli çağrı merkezi
  • %3 Hepsipay Papel kazancı
  • %50 indirimli mobilya montajı
  • %50 indirimli lastik montajı
  • Anlaşmalı markalara özel indirimler
  • Prime Gaming
  • Twitch Prime
  • Ücretsiz oyunlar ve oyun içi ödüller
  • Sadece Prime üyelerine özel indirimler

Fiyat dışındaki diğer avantajlara detaylı bakacak olursak kargo konusunda yine Hepsiburada Premium’un daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Zira Amazon Prime’daki ücretsiz kargo seçeneği, sadece sitede “Prime ürünü” olarak satılan ürünleri alırsanız geçerli. Hepsiburada Premium’da ise sepet tutarından bağımsız şekilde tüm kargo işlemleri ücretsiz. Teslimat konusunda her iki platformun da birbirlerine denk olduklarını söylemek mümkün. 

Ekstra avantajlara göz atınca Hepsiburada Premium’un ciddi şekilde fark attığını söyleyebiliriz. Zira alışveriş tutarınızın %3’ü hesabınıza ekleniyor ve bu geri ödenen tutarı diğer alışverişlerinizde kullanabiliyorsunuz. Hepsiburada’dan standart alışverişlerinizde üst limit 500 TL (yani maksimum 15 TL), market alışverişlerinizde üst limit 200 TL (yani maksimum 6 TL), Hepsiburada Seyahat alışverişlerinizde üst limit 1000 TL (yani maksimum 30 TL) olarak belirlenmiş durumda. Yani her şart ve koşulda, üst limitler değişse bile yaptığınız alışveriş size ekstra, gerçek para gibi kullanabileceğiniz Hepsipay bakiyesi olarak geri dönecek.

Alışveriş deneyimi:

alışveriş yapan bir insan

Hepsiburada Premium, Amazon Türkiye’ye kıyasla daha çok ürüne ve daha farklı fiyatlara ulaşabileceğiniz bir yapıya sahip. Amazon Prime ile Türkiye’de daha az ürüne ulaşabiliyor, zaman zaman aradığınızı bulmakta zorlanabiliyorsunuz. Ancak bunun önemli bir sebebi var: Amazon, ürünlerinden şüphe duyulan satıcıların sayısını azaltıyor.

Benzer şekilde, Hepsiburada da sahte ürün ve satıcıların sayısını azaltmak için gerekli iyileştirmeleri sürekli yapıyor. Her iki platform da hem mobil hem de web versiyonlarıyla kendisine has, kolaylıkla anlaşılabilir arayüzler sayesinde iyi bir deneyim sunuyor diyebiliriz.

Gelelim işin en tatlı tarafına: BluTV ve Prime Video Türkiye karşılaştırması:

house of dragon ve jack ryan

Prime Video, dünyanın en büyük içerik platformlarından birisi. Elbette Netflix ve Disney kadar değil, ancak Amazon’un Prime hizmetine dahil olarak satılması sebebiyle izleyici sayısı epey yüksek. Ancak Türkiye özelinde Prime Video’nun çok önemli bir eksikliği var: Türkiye’deki içerik sayısı ciddi şekilde düşük. Örneğin ABD’deki Prime Video’da 10 bin 905 dizi, film ve belgesel yer alırken Türkiye versiyonunda bu sayı sadece 1071 adetle sınırlı (JustWatch). Üstelik bu eserlerin çoğu öncelik yıllarda yayınlanmış film ve dizilerden oluşuyor. 

Prime Video’nun popüler yapımlarının başında The Boys, Peripheral, The Expanse gibi yapımları gösterebiliriz. Bunun yanı sıra Prime Video, dönem dönem Türkiye’de sinema salonlarında yer almış popüler Türk filmlerini de kütüphanesine ekliyor.

BluTV’de izleyecek daha çok içerik var, üstelik Hepsiburada Premium ile daha uygun fiyata geliyor:

succession dizi posteri

BluTV’ye geldiğimiz zaman da işin rengi epey değişiyor. Zira BluTV’nin kendi kütüphanesi dışında HBO ile yapılan anlaşma sonucunda platformda artık Game of Thrones, House of Dragons, Succession ve elbette The Last of Us gibi yapımlar dünya ile aynı gün yayınlanıyor. Bunun yanı sıra BluTV, Türkiye’de kendi dizi ve filmlerini çekiyor ki bunların başında Behzat Ç., Masum, Alef, Bozkır, Doğu gibi orijinal yapımlar da yer alıyor. 

Yine JustWatch’a göre içerik sayısı 805 adetle Amazon Prime’ın gerisinde kalsa da bu içeriklerin güncelliğini ve HBO yapımlarının da kütüphanede bulunmasını göz önünde bulundurursak, BluTV’de izlemeye değer içerik sayısının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Diğer taraftan BluTV’nin içerisinde Türkiye’de yayın yapan popüler TV kanallarının canlı yayınlarına da ulaşabiliyorsunuz. BluTV’ye harici abonelik fiyatı 69 TL iken Hepsiburada Premium ile birlikte hediye olarak gelmesi en büyük avantajı diyebiliriz. Böylelikle Hepsiburada Premium ile birlikte gelen BluTV’nin Türkiye’deki en uygun fiyatlı içerik platformu olduğunu söylemek mümkün. 

Peki sizin düşünceleriniz neler? Hepsiburada Premium mu yoksa Amazon Prime mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Hepsiburada Premium’a abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

15
6
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
15
6
3
3
2