Cildimizde Kızarıklık ve Kaşıntıya Neden Olan 'Atopik Dermatit Egzama' Nedir, Nasıl Geçer?

11
1
1
1
0
Halk arasında egzama olarak bilinen atopik dermatit, son derece can sıkıcı ve oldukça yaygın görülen bir cilt hastalığıdır. Alerji ve benzeri pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Gelin egzama, atopik dermatit nedir, nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir tüm detaylarıyla inceleyelim.

Cildimiz bizim en geniş ve aynı zamanda ne önemli organlarımızdan bir tanesidir. Vücudumuzu her tür dış etkenden koruma görevini üstlenen cildimiz zaman zaman savunma gücünü kaybedebilir. Halk arasında egzama olarak bilinen atopik dermatit isimli cilt hastalığı, cildimizin pek çok farklı nedene bağlı olarak bu gücünü kaybetmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. 

Yaşayanlar bilir, atopik dermatit son derece can sıkıcı olabilir. Basit bir cilt kuruluğu olarak başlasa da sonrasında kaşınmaya, kızarmaya ve hatta pul pul dökülmeye bile varabilir. Pek çok farklı durum egzamaya neden olabileceği gibi aynı zamanda egzama da farklı hastalıkların habercisi olabilir. Egzama olarak bilinen atopik dermatit nedir, nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir ve en önemlisi nasıl geçer gelin tüm detaylarıyla inceleyelim.

Hastalığı tanımlayarak başlayalım; Egzama, atopik dermatit nedir?

Halk arasında egzama olarak bilinen atopik dermatit, genetik ya da çevresel faktörler sonucu ortaya çıkan bir tür cilt hastalığıdır. Alerji kaynaklı olarak ortaya çıkabileceği gibi bir alerjinin de habercisi olabilir. Ciltteki savunma bariyerinin bozulması olarak tanımlanan atopik dermatit, cildin su tutma özelliğini kaybederek kuruması ile ortaya çıkar. Sonra kızarma, kaşınma, pul pul dökülme gibi belirtiler de görülebilir. 

atopik dermatit, egzama

Atopik dermatit egzama belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

 • Cilt kuruluğu
 • Kaşıntı
 • Kırmızı ya da koyu renkli kabartılar
 • Ciltte kabuklu ve akıntılı sıvı kesecikleri
 • Ciltte kalınlaşma
 • Cilt çatlakları

Atopik dermatit egzama hastalığı genel olarak hastaların yüzde 60’ında henüz bebeklik döneminde görülür. Hastaların yüzde 85’inde ise 5 yaşından önce ortaya çıkar. 2 yaşından önce ortaya çıkan egzama vakalarında bebeğin yanaklarında ve kafasında kırmızı kabartılar görülecektir. Bebek bezinin değdiği noktalarda olmaz yani pişikle karıştırmayın.

2 - 16 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkan atopik dermatit egzama vakalarında ise söz konusu kabartılar dizin arkasında, el bileğinin iç kısmında ve dirseğin iç kısmında görülmektedir. Yetişkinlerde ise deride kalınlaşma ve çatlak olarak ortaya çıkar. Yüz, boyun ve ellerde nadir de olsa görülebilir. 

atopik dermatit, egzama

Herkes belirli oranda risk taşıyor: Atopik dermatit egzama neden olur?

 • Cilt tabakasının zayıflaması
 • Kalıtsal faktörler
 • Bağışıklık sisteminin bozulması
 • Deri bakterilerinde değişiklik
 • Alerjiler

Cilt tabakasının zayıflaması:

Cildimizin en üst bölümünde epidermal bariyer olarak adlandırılan bir tabaka vardır. Bu tabaka, dış etkenlerle ilk temas eden bölümdür. Filaggrin protein üretiminde azalma, molekül aktivitelerinde bozulma, enzim aktivitelerinde bozulma, mikrobiyel kolonileşme gibi durumlar sonucunda epidermal tabaka zayıflayabilir ya da işlevini tamamen yitirebilir. Bunun sonunda da atopik dermatit ortaya çıkar.

Kalıtsal faktörler:

Pek çok hastalıkta olduğu gibi atopik dermatit egzamada da genetik faktörlerin büyük etkisi var. Konu hakkında yapılan bir araştırmada tek yumurta ikizlerinin ikisinde de yüzde 80 egzama riski görüldü. Çift yumurta ikizlerinde ise bu oran yüzde 20 olarak görüldü. Yani genetik olarak cilt bariyer sistemimizi etkileyen bazı faktörler aktarıyoruz. 

atopik dermatit, egzama

Bağışıklık sisteminin bozulması:

Bakteriler, mikroplar ve virüsler bizi hasta etmek için tetikte bekler; bağışıklık sistemimiz ise bunlara izin vermez. Bağışıklık sistemi bir kez bozulduğunda ise pek çok hastalık arka arkaya gelebilir. Atopik dermatit cilt hastalığına, tip 2 inflamasyon oluşturduğu tespit edilen immün yanıtlar neden olabilir. 

Deri bakterilerinde değişiklik:

Herhangi bir deri hastalığına sahip olmasak bile cildimizin üzerinde sayısız bakteri vardır. Endişe etmeyin, bunlar bizim doğamız gereği oradadırlar. Fakat bir nedenden ötürü bu bakteri çeşitliliği azalır, yok olur ya da stafilokok gibi bakteriler aşırı artarsa denge bozulur ve atopik dermatit egzama gibi hastalıkların önü açılır.

Alerjiler:

Alerjik bünyeye sahip kişilerde ya da kişinin alerjisinin yeni öğrenildiği durumlarda atopik dermatit egzama ile karşılaşmak mümkün. Süt, yumurta, buğday, kuruyemiş, fıstık, balık, kabuklu deniz ürünleri, ev tozu, evcil hayvan, polen ve benzeri gıda ve durumlara karşı kişi alerjik olabilir. Alerji belirtisi olarak da egzama görülebilir.

atopik dermatit, egzama

Peki atopik dermatit egzama nasıl geçer, nasıl tedavi edilir?

Maalesef egzama için mucizevi bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat ilginç bir şekilde hafif ve orta vakaların büyük bir bölümü herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendi kendine geçmektedir. Kendi kendine geçmediği durumlarda ise ilaç tedavisi, cilt nemlendirme, koruyucu önlem alma gibi yöntemler uygulanır. 

Eğer atopik dermatit egzama belirtileri gösteriyorsanız cildinizi günde en az iki kez doğal nemlendiricilerle nemlendirin. İçinde minimum kimyasal bulunan sabun ve temizlik ürünleri kullanın. Özellikle banyo sonrası cildinizin tamamını nemlendirmeniz son derece önemli. Çünkü egzamanın ilk belirtisi kuru bir cilt olarak ortaya çıkar. 

Tüm bunların yanı sıra alerjik belirtilerinize de dikkat etmelisiniz. Vücudunuzdaki egzama belirtileri özel bir şey yedikten, içtikten ya da maruz kaldıktan sonra ortaya çıkıyorsa küçük bir deneme yanılma yöntemi uygulayarak alerjiniz olan şeyi keşfedebilir ve ondan uzak durmaya çalışabilirsiniz. 

atopik dermatit, egzama

Ne zaman doktora gitmek gerekir?

Merak etmeyin, atopik dermatit egzama hayati bir hastalık değildir. Evet, yaşam kalitenizi düşürür, sürekli kaşındırır ve kötü bir görüntüsü vardır ama vücudunuzda bu tür bir belirti gördüğünüz zaman hemen endişelenip de en yakın sağlık kuruluşuna koşmanıza gerek yok.

İlk belirtileri gördükten sonra alerjik tepkilerinizi ölçün ve cildinizi nemlendirmeyi deneyin. Tabii nemlendiricinizin ta kendisi de egzamaya neden olabileceği için bu süreçte biraz deneme yanılma yapmanız gerekecek. Uyguladığınız yöntemlerin işe yarayıp yaramadığını, belirtilerin azalıp azalmadığını kontrol edin.

İlk belirtilerin üzerinden haftalar geçtiyse ve ne yaparsanız yapın bir türlü atopik dermatit egzama belirtileri bırakın geçmeyi azalmıyorsa yapmanız gereken hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman bir hekime muayene olmaktır. Muayene ve test sonuçlarına göre egzamanın nedeni ortaya çıkar ve buna uygun bir tedavi yöntemi izlenir.

Vücudumuzda kızarıklıklara ve kaşınmaya neden olan egzama, atopik dermatit nedir, belirtileri nelerdir, nasıl geçer gibi merak edilen soruları yanıtladık. Anlattıklarımız yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tüm sağlık konularında olduğu atopik dermatit egzama hakkında da en doğru ve size özel bilgiyi uzman bir hekimden almanız gerektiğini unutmayın. 

Kaynak : https://www.aid.org.tr/hastaliklar/alerji-ve-bagisiklik-sistemi-hastaliklari/atopik-dermatit/
11
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
1
1
1
0