Fahrettin Koca, Aşılama Oranlarını ve Vaka Sayılarını Gösteren Güncel Haritayı Paylaştı: Korkutan Artış Devam Ediyor

57
15
9
3
3
Kısıtlamaların kalkmasının ardından aşı çalışmalarına rağmen artışta olan vaka sayıları, son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka ve aşı tablosunu paylaşarak herkesi 'aşı olmaya' çağırdı.

Aşı çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte ülkemizde geçtiğimiz haftalarda hemen hemen tüm kısıtlamalar kaldırılmıştı. Ancak kısıtlamaların kaldırıldığı günden bu yana vaka sayılarında artış başladı, aşı çalışmaları ise başlangıçtaki hızını kaybetmiş durumda. Üzerine bir de Delta varyantının da ülkemizde etkili olmaya başlamasıyla birlikte can sıkıcı tablolarla karşılaşmaya başladık.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 22 Temmuz için günlük vaka ve toplam aşı bilgilerinin yer aldığı yeni tabloyu paylaştı. Fakat ne yazık ki tablodaki manzara pek iç açıcı değil. Vaka sayısı bir önceki günden neredeyse 1500 fazla ve yeni sayı, uzun zamandır karşılaştığımız en yüksek vaka sayısı. 

'Tedbirinizi alın aşınızı olun'

Yeni tabloyu paylaşan Bakan Koca, herkesi aşı olmaya çağırdı. Koca'nın bir diğer önemli hatırlatması ise ülke genelinde kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte nedense unutulan 'bireysel tedbirler' oldu. Koca, açıklamasında bugünün vaka sayısının son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştığını vurgulayarak herkesi tedbir almaya davet etti.

Koca'nın paylaştığı tabloya göre ülkemizde birinci doz aşısını olmuş 18 yaş üstü kişi sayısı 39 milyon 155 bin 309. İkinci doz aşısını olmuş vatandaşların sayısı ise 21 milyon 635 bin 725.

Vaka sayılarına baktığımızdaysa sayının yeniden 10 bine dayandığını görüyoruz. 22 Temmuz için açıklanan toplam vaka sayısı 9 bin 586 ve bu seviyede vaka sayılarına en son Mayıs ayının son haftalarında ulaşmıştık. Ardından düşüşe geçen vaka sayıları 4 - 5 bin seviyelerindeydi ancak yeni rakamlar yeni bir yükselişte olduğumuzu gösteriyor. Bu gidişatı durdurmak ve korkulan 'yeni dalgayı' yaşamamak için aşı olmalı ve kişisel tedbirleri elden bırakmamalıyız.

Kaynak : https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1418259509605175296
57
15
9
3
3
Emoji İle Tepki Ver
57
15
9
3
3