Birbirine Tıpatıp Benzeyen İnsanların Aslında ‘Gizli Bir Bağa’ Sahip Oldukları Keşfedildi

13
8
7
2
0
Bilim insanları, yaptıkları küçük bir araştırmayla çarpıcı bir keşfe imza attı. Üstelik bu kişilerin kişiliklerinin dahi birbirine fazlasıyla benzediği ortaya çıktı.

Zaman zaman ekranlarda ya da sokakta yürürken bir ünlüye ya da tanıdığımız bir kişiye benzeyen kişilerle karşılaşabiliyoruz. Bu, her ne kadar pek çok kişi tarafından tesadüf olarak kabul edilse de yayımlanan yeni bir araştırma, çok daha çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Cell Reports dergisinde yayımlanan yeni araştırmaya göre birbirine fiziksel olarak benzeyen kişiler, aslında DNA’larında da benzer genetik varyasyonlar taşıyorlar. Araştırma, şimdilik sadece belirli sayıda benzer kişiyle yapılmış olsa da fazlasıyla önemli verilere ulaştı.

19 bini aşkın genetik varyasyon benzer kişilerde mevcuttu:

benzer kişiler

Bilim insanları, araştırmalarında üç farklı yüz tanıma algoritmasını kullanarak bir fotoğrafçının 1999 yılından bu yana bir araya getirdiği benzer kişiler galerisini ele aldı. Algoritmaya verilen görev, 32 çift ile sınırlı olan benzer kişilerin birbirine ne kadar benzediğini sınıflandırmak oldu.

Algoritmalar, 32 çiftin yarısını ‘tıpatıp aynı’ olarak sınıflandırırken, araştırma da bu 16 çift ile devam etti. Bilim insanları, bu kişilerin DNA’larını gözlem altına aldı ve benzer kişilerin DNA’larında toplam 3.730 gende 19.277 adet ortak genetik varyasyon tespit etti. Bu varyasyonların büyük bir çoğunluğu kişilerin vücut ve yüz özellikleriyle ilgiliydi.

Sadece DNA’ları da değil, alışkanlıkları bile birbirine benziyor:

Bilim insanları bu sonucu elde ettikten sonra benzer kişilerle bir anket düzenledi. Yapılan anket, tıpatıp benzer kişilerin sigara kullanım alışkanlıkları, kiloları ve eğitim seviyeleri gibi birbirinden bağımsız konularda bile birbirine benzediğini ortaya koydu. Bu da benzer kişilerin sadece fiziksel değil, kişilik olarak da birbirine benzeyebildiğini gösterdi.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/extreme-lookalikes-may-share-much-deeper-ties-than-we-ever-realized
13
8
7
2
0
Emoji İle Tepki Ver
13
8
7
2
0