Sırf İstemedikleri Biriyle Evlenecek Diye Ailesinin Tam 25 Yıl Boyunca Havasız Bir Odaya Kapattığı Blanche Monnier’in Kan Donduran Hikayesi

75
11
3
2
1
Bazen filmlerde ve kitaplarda gördüğümüz hikayeler kurgu olduğu için bize pek inandırıcı gelmez. Blanche Monnier isimli genç kadının hikayesi ise gerçek mi diye ürpererek soracağınız kadar korkutucu. Onlarca yıl boyunca ailesi tarafından küçük bir yatağa mahkum edilen Blanche Monnier’in kan donduran hikayesine gelin yakından bakalım.

Soylu olarak tanımlayabileceğimiz köklü ailelerden gelen kişilerin sıradan insanlarla evlenmelerine izin verilmemesi olayı ile dünyanın pek çok farklı noktasında karşılaşmak mümkün. Blanche Monnier isimli genç kızın da başına böyle bir durum geldi. Ancak ailesi onu başka bir erkekle evlendirmek yerine çok ama çok daha korkunç bir yola başvurdular. Blanche Monnier’i evin bir odasına kapattılar, hem de onlarca yıl boyunca. 

Blanche Monnier hikayesi gerçek mi diye merak etmemek elde değil ama konu hakkında o kadar fazla tanık ve kayıt var ki maalesef böyle bir olayın yaşandığı biliniyor. Bir filmde ya da kitapta görsek bu kadar da olmaz diyeceğimiz bu tüyler ürperten hikaye 19. yüzyılın son yıllarında Fransa’nın bir kentinde yaşandı. Gelin Blanche Monnier kimdir yakından bakalım ve kan donduran hikayesi hakkındaki korkunç detayları görelim.

Blanche Monnier kimdir? Fransız soylu bir ailenin dünyalar güzeli kızı:

Blanche Monnier

Monnier ailesi, Fransa’nın orta batı bölgesinde bulunan Poitiers şehrinde yaşayan soylu bir aileydi. Aristokrat olan bu aile, şehirde muhafazakar özellikleriyle tanınan saygın insanlardı. Blanche Monnier işte bu ailenin kızı olarak 1 Mart 1849 yılında dünyaya geldi. Böyle bir ailenin evladı olarak dönemin şartlarına göre iyi bir eğitim almıştı ancak onu benzersiz yapan başka bir özelliği vardı, Blanche Monnier çok güzeldi.

Blanche Monnier hikayesi evlilik yaşına geldiği zaman başlıyor:

Blanche Monnier

Blanche Monnier büyüyüp genç bir kız olduğu zaman hayatında yeni bir dönem başladı. Poitiers şehrinde tanınan ailesinin bile önüne geçecek bir güzelliği vardı. Elbette evlilik çağına gelince art arda aşk mektupları ve evlilik teklifleri almaya başladı. Ancak onun gönlü bir başkasına çoktan tutulmuştu bile.

Blanche 1874 yılında 25 yaşına geldiğinde ailesine gönlünü kaptırdığı adamı anlattı. Kim olduğu tam olarak bilinmeyen bu adam bir avukattı, Monnier ailesine göre fakir sayılırdı ve Blanche’den yaşça büyüktü. Annesi bu evliliğe kesin bir dille itiraz etti ve onun beş parasız bir avukatla evlenemeyeceğini söyledi ama Blanche bu konuda ısrarcıydı. İşte kan donduran Blanche Monnier hikayesi bu olaydan sonra başladı.

Monnier ailesi yasta, Blanche ansızın ortadan kayboldu:

1874 yılında Monnier ailesinin biricik kızı Blanche ansızın ortadan kayboldu. Bu kayboluşun ardından ailenin davranışlarına dair iki iddia var. Bir iddiaya göre aile, Blanche’in İskoçya’ya taşınarak kendine yeni bir hayat kurduğunu söyledi. İkinci iddiaya göre ise aile, Blanche’in aniden ortadan kaybolduğunu söyleyerek yas tuttu. Her iki durumda da kesin olan tek şey, 25 yaşındaki genç kızın ortadan kaybolmuş olduğuydu. 

Yıllar sonra Paris başsavcısı isimsiz bir mektup aldı:

Blanche Monnier

23 Mayıs 1901 günü Paris başsavcısı isimsiz bir mektup aldı. Bu mektup birkaç cümleden oluşuyordu ama her bir cümle kan dondurmaya yeterdi. Mektupta şunlar yazılıydı;

Sayın Başsavcı, Sizi istisnai derecede ciddi bir olaydan haberdar etmek istiyorum. Madam Monnier’in evinde kilitli kalmış, aç, susuz ve son yirmi beş yıldır resmen bir çöplük içinde yaşayan bir kızdan bahsetmek istiyorum. 

Başsavcı hemen harekete geçti ve Monnier ailesinin evine bir polis ekibi gönderdi. Ekip evde herhangi bir şeyden şüphelenmedi, ta ki bir odadan çürük kokusu alan kadar. Odanın kapısını açtıkları zaman şoke oldular. Çünkü orada, yatağın üzerinde 25 yıl önce kaybolduğu söylenen Blanche Monnier yatmaktaydı.

Blanche Monnier tam 25 yıl boyunca insanlık dışı koşullarda hapsedilmişti:

Blanche Monnier

Blanche Monnier’in tam 25 yıl boyunca içinde tutulduğu odaya güneş ışığı girmiyordu ve içeri temiz hava girecek pencereler de tahtayla kapatılmıştı. Blanche bakımsızlık nedeniyle hastaydı, bir deri bir kemik kalmıştı ve yalnızca 25 kilogram ağırlığa kadar düşmüştü. Polisin yazdığı ilk raporda şu sözlere yer verildi;

Bir deri bir kemik kalmış ölmek üzere olan bir kadın, dışkı ve yiyecek artıklarıyla kaplı çürümüş bir yatakta öylece yatıyordu. Yatağın üzerinde böcekler geziyordu. Odanın içerisindeki hava o kadar kötü ve dayanılmazdı ki soruşturmamıza devam edemedik.

Blanche Monnier’in hastaneye kaldırılması sonrası olayın korkunç detayları gün yüzüne çıktı:

Blanche Monnier

Blanche Monnier’in böyle bir evlilik yapmasını istemeyen annesi ve kardeşi onu bu odaya kapatmışlardı. Kendileri ve evin hizmetçileri dışında kimsenin onun varlığından haberdar olmamasını sağlamışlardı. Genç kadının yataktan kalkmasına bile izin verilmemişti. Devamlı aynı yatakta yatıyor, tuvaletini orada yapıyor ve yemeğini orada yiyordu.

Hastaneye kaldırılan Blanche Monnier tedavi gördü ve eski sağlığına kavuştu. Artık özgürdü ancak 25 yıllık korkunç esaret nedeniyle akıl sağlığını kaybetmişti. Anoreksiya nervoza, şizofreni, teşhircilik ve koprofili gibi psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle Blois’te bulunan bir psikiyatri hastanesine yatırıldı. Yaşadıklarına daha fazla dayanamayan Blanche Monnier, 13 Ekim 1913 günü hayatını kaybetti. 

Blanche Monnier’in annesi ve kardeşi cezalarını çekemediler:

Blanche Monnier

Blanche Monnier’in bulunduğu aynı gün onu bu hale düşüren annesi ve erkek kardeşi tutuklandı. Annesi, tutuklanmasından 15 gün sonra öldü. Kayıtlara kalp krizi olarak geçse de pek çok kişi yüksek dozda ilaç alarak intihar ettiğini söylüyor. Erkek kardeşi Marcel Monnier mahkemeye çıktı ve ceza aldı ancak daha sonra zihinsel engelli olduğu gerekçesiyle cezası iptal edildi. 

Kayıtlara la Séquestrée de Poitiers yani Poitiers'in Hapsedilmiş Kadını olarak geçen Blanche Monnier’e bunları yaşatanlar cezalarını çekmediler. Tüm bunların neden yaşandığı ise gizemini koruyor. Yalnızca ailesinin istemediği biriyle evlenmek istediği içinde başına bunların geldiğini düşünmek ise akıl sağlığı yerinde olan tüm insanların tüylerini diken diken etmeye yetiyor.

Blanche Monnier hikayesi bir kitapta da anlatıldı:

1869 - 1951 yılları arasında yaşamış olan Fransız yazar André Paul Guillaume Gide, 1930 yılında La Séquestrée de Poitiers isimli bir kitap yayımladı. Kitapta karakterlerin adı dışında neredeyse hiçbir şey değiştirilmeden Blanche Monnier’in hikayesi anlatıldı. Blanche Monnier filmi yok ama bu hapsedilme olayı üzerine kurgulanmış pek çok hikaye var.

Ailesinin istemediği biriyle evlenmemesi için 25 yıl boyunca bir odaya hapsedilen Blanche Monnier hikayesini anlatarak bu tüyler ürperten olay hakkındaki kan donduran detaylardan bahsettik. Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

75
11
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
75
11
3
2
1