'Böyle Bir Şey mi Varmış?' Dedirtecek 10 WhatsApp Özelliği

158
96
86
81
43
WhatsApp'ı hemen hepimiz kullanıyoruz. Peki WhatsApp'ın özelliklerinin ne kadarını biliyoruz? İşte WhatsApp deneyiminizi arşa çıkaracak 10 özellik.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, bir mesajlaşma uygulaması olarak yola çıkmış olsa da zaman içinde ciddi bir evrim geçirdi. Uygulamanın merkezinde hala mesajlaşma özelliği bulunuyor. Fakat artık bu özellik, görüntülü ve sesli mesajlaşma, sesli mesaj gönderme, medya ve dosya gönderme gibi çeşitli özelliklerle de destekleniyor. Peki, WhatsApp’ın çok az kişi tarafından bilinen bazı özellikleri olabilir mi? İşte WhatsApp’ı çok daha işlevsel olarak kullanmanızı sağlayacak 10 az bilinen özellik.

1- Mesajları Herkesten Sil

Herkesten sil, WhatsApp’ın en hayat kurtaran özelliklerinden biri. Özellik yayınlanalı çok uzun zaman geçmediği için henüz çoğu WhatsApp kullanıcısı tarafından bilinmiyor. Herkesten sil özelliği ile bir grup ya da kişisel sohbette gönderdiğiniz mesajları 1 saat 8 dakika 16 saniye içinde hem kendi hemde alıcının cihazından silebilirsiniz. Herkesten sil özelliğini nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

2- WhatsApp Medyalarını Galeriden Gizlemek

WhatsApp’ın en yeni özelliklerinden biri de medya görünürlüğü. Bu özellik sayesinde WhatsApp’tan gelen medya dosyalarının galerinizde görünmesini engelleyebilirsiniz. Özelliğin iki farklı kullanımı bulunuyor. Üstelik WhatsApp, kullanıcıların ister tüm medya dosyalarını isterse de belirli bir kişi ya da gruptan gelen medya dosyalarını gizlemesine olanak sağlıyor. Tüm WhatsApp medyalarını nasıl gizleyebileceğinizi öğrenmek için buraya, belirli bir kişi ya da gruptan gelen medyaları nasıl gizleyebileceğinizi öğrenmek için de buraya tıklayabilirsiniz.

3- WhatsApp Depolama Alanını Kontrol Edin ve Yönetin

WhatsApp bir mesajlaşma uygulaması olsa da dosya paylaşım özelliği nedeniyle çok fazla depolama alanı kaplar. Fakat WhatsApp kullanıcıları, belirli bir kişi ya da gruptan gelen dosyaların ne kadar depolama alanı kapladığını görebilir, istedikleri dosyaları silerek depolama alanının boşalmasını sağlayabilirler.

Android kullanıcıları, WhatsApp’ın ayarlar menüsüne girdikten sonra önce ‘veri ve depolama kullanımı’ sonra da ‘depolama kullanımı’ sekmesini ziyaret ederek tüm sohbetlerinin kullandığı depolama alanını görüntüleyebilir ve istedikleri sohbetlerin istedikleri verilerini temizleyebilirler. iOS kullanıcıları ise özelliği nasıl kullanacaklarını öğrenmek için buraya tıklayabilirler.

4- WhatsApp Verilerini Görüntüleme

Bildiğiniz gibi WhatsApp, Facebook’a ait bir uygulama. Bu nedenle Facebook’un veri sızdırma skandalı ve ardından WhatsApp kurucusu Jan Koum’un şirketten ayrılması, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin güvenliği konusunda endişelenmesine neden oldu. WhatsApp, kullanıcılarının verileri konusunda biraz da olsa rahatlaması için uygulamaya kullanıcıların verilerini görüntülemesini ve indirmesini sağlayan bir özellik ekledi. Bu özellik sayesinde WhatsApp’ta hangi verilerinizin depolandığını kolaylıkla görebilirsiniz. Özelliği nasıl kullanacağınızı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

5- Anlık Konum Paylaşımı

WhatsApp, kullanıcılara tıpkı Google Haritalar’da olduğu gibi konumlarını anlık olarak paylaşma imkanı tanımaktadır. Böylece kullanıcılar istedikleri kişiler ile istedikleri süre boyunca konumlarını canlı olarak paylaşabilirler. Konumunuzu herhangi bir kişi ile anlık olarak nasıl paylaşabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

6- Ekrana Dokunmadan Sesli Mesaj Gönderme

WhatsApp kullanıcıları uzun yıllardır sesli mesaj göndermek için parmaklarını ses kayıt tuşuna basılı tutmak zorunda kalıyorlardı. Bunun çok gereksiz bir özellik olduğunu fark eden WhatsApp, uygulamaya ses kayıt kilidi özelliği getirdi. Böylece uzun bir sesli mesaj kaydetmek isteyen kullanıcılar parmaklarını ekranda basılı tutmak zorunda kalmayacaklardı. Özelliği nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

7- Toplu Mesaj Gönderin

Çoğu kişi WhatsApp’ta toplu mesaj göndermenin tek yolunun bir grup kurmak olduğunu düşünür. Fakat WhatsApp, toplu mesaj özelliği ile kullanıcıların aynı mesajı farklı farklı kişilere farklı sohbet pencerelerinden göndermesine imkan sağlamaktadır. WhatsApp’ta toplu mesaj göndermek için tek yapmanız gereken uygulamayı açtığınızda sağ üstte bulunan ‘Yeni Toplu Mesaj’ seçeneğine dokunmak. Ardından açılan kişi listesinde toplu mesajı göndermek istediğiniz kişileri seçin, mesajınızı yazın ve gönderin. Hepsi bu kadar!

8- WhatsApp Numaranızı Değiştirin

Herhangi bir nedenden dolayı telefon numaranızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Fakat telefon numaranızı değiştirmeniz, yeni bir WhatsApp hesabı açmanız gerektiği anlamına gelmiyor. WhatsApp, kullanıcıların yeni numaralarında dahi eski WhatsApp profillerine erişim sağlamaları için uygulamaya bir numara değiştirme özelliği eklemiş durumda. Özelliği nasıl kullanacağınızı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

9- Grup Açıklaması

Neredeyse tüm WhatsApp kullanıcıları en az bir WhatsApp grubuna üyedir. Fakat bazı grupların kurulma amacının ne olduğu bile bilinmez. WhatsApp, yakın zamanda uygulamaya eklediği grup açıklaması özelliği ile yöneticilerin 512 karakter uzunluğunda bir grup açıklaması belirlemesine olanak sağlıyor. Böylece grup üyeleri grubun amacını, kurallarını daha net bir şekilde görebiliyor. Özelliği nasıl kullanacağınızı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

10- Silinen WhatsApp Mesajlarını Okuyun

Bu teknik olarak WhatsApp’ın değil Android işletim sisteminin bir özelliği. Cihazınıza gelen tüm bildirimler, bildirim günlüğüne kayıt edilmektedir ve buna WhatsApp bildirimleri de dahildir. Notification History adlı uygulama, bildirim günlüğüne erişim sağlayarak silinen WhatsApp mesajlarını dahi görüntülemenize imkan sağlar. Ne yazık ki buradan uzun bir mesaj geçmişine ulaşamazsınız ve mesajlar için karakter sınırı bulunmaktadır. Yine de bir-iki cümlelik silinen WhatsApp mesajlarını görüntülemek için kullanılabilir.

Kaynak : https://beebom.com/whatsapp-tricks-new-features/
158
96
86
81
43
Emoji İle Tepki Ver
158
96
86
81
43