Çağımızı ve Geleceği Daha İyi Anlayabilmek İçin Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

92
10
5
2
1
İnsanlığın gelişimi, teknolojideki inanılması güç sıçramadan sonra giderek hız kazandı. Bu hızlı değişimi yakalayabilmek için ise yapılması gereken tek şey, güncel olanı anlayarak yola devam etmek. Neyse ki bunu yapmamızı kolaylaştıracak kitaplar var.

Çocukken izlediğimiz çizgi filmlerde her türlü işe yetişen robotlar, kimse kullanmamasına rağmen yol alan arabalar, uzaya seyahat eden insanlar gördüğümüzde heyecanlanırdık. Küçük dünyamızda henüz elimizde cep telefonları bile yoktu. Nasıl olduysa, bir anda 20 sene öncesinin hayalleri gerçeğe dönüşmeye başladı. 

Üstelik artık her yeni gelişme bir öncekinden çok daha kısa sürede yaşanıyor. Dünyamız pek çok açıdan değişiyor ve bizim için bambaşka bir gelecek kurgulanıyor. Bu haftaki Webtekno Kitaplık köşesinde sizlere; çağımızı ve geleceği daha iyi anlamanızı sağlayacak 10 kitap önerisinde bulunuyoruz. Listemize göz attıktan sonra önermek istediğiniz kitaplar olursa, bizimle paylaşmayı unutmayın. Şimdiden keyifli okumalar.

İnsanlık 2.0 - Ray Kurzweil

Bildiğiniz üzere yapay zekâ artık dünyanın en önemli gündemlerinden biri. Sunduğu sayısız çözüm ve sağladığı kolaylıklar ile neredeyse hayatımızın pek çok alanına dahil olan yapay zekayı çok daha yakından görmek; insanın, bu süreçte ne gibi bir değişim yaşadığını anlamak isterseniz, İnsanlık 2.0'ı mutlaka okumalısınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Büyük Patlamadan Higgs Bozonuna: Higgs ve Cern

Bilim ve teknolojinin günlük hayatımıza etkisi dışında, her ne kadar biz çok hissetmesek de geleceği daha aydınlatmak için önemli çalışmalar yapılıyor. Fizik hem evreni hem de insanı anlayabilmek için en geniş kapsamlı araştırmalara yapılan alanlardan bir tanesi. Bu kitapla, evrenin sırrını çözmeye çalışan fizik biliminin derinliklerine, okuması kolay bir giriş yapıyoruz.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın (LHC) ve Higgs bozonunu gibi kavramlar hiçbirimize o kadar da yabancı gelmiyor. Higgs ve Cern - Büyük Patlamadan Higgs Bozonuna, LHC'nin Serüveni, parçacık fiziğini temeline koyarak modern bilim ile fiziğin geldiği noktayı çok daha akıcı şekilde anlamamıza olanak sağlıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

50 Soruda Yapay Zeka - Cem Say

Tabii ki söz konusu çağı ve geleceği anlayabilmek olunca, hakkında en çok araştırma yaptığımız alan yapay zekâ oluyor. Hal böyle olunca, akıllarda en çok soru işareti yaratan konu yine yapay zeka haline geliyor.  Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Cem Say tarafından kaleme alınan 50 Soruda Yapay Zeka ise bu konuya dair detayları en akıcı şekilde edinebileceğiniz kitaplardan biri.

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Einstein'dan Ötesi - Michio Kaku

Fizik severleri mutlu edecek bir diğer kitap ise Einstein'dan Ötesi. Temelde yine süper parçacık keşfine dayanan ve konuyu detaylıca işleyen kitap, Einstein'dan günümüze konuya dair tüm detayları irdeleyerek anlamanızı kolaylaştırıyor. Geleceği anlamanın ve çağa ayak uydurmanın en önemli adımlarından biri de içinde yaşadığımız evreni anlayabilmek. Bunu yapmak için yola çıktıysanız, Einstein'dan Ötesi size iyi bir yol arkadaşı olacaktır.

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hakikat Sonrası Çağ - Ralph Keyes

Listede yer alan diğer kitaplardan biraz daha farklı bir ekseni olan 'Hakikat Sonrası Çağ', teknoloji ile bilim ve getirilerine odaklanmaktansa, insanı anlamaya çalışıyor. Sosyolojik olarak sürekli evrim geçiren insanlık; bir yandan bilim sayesinde gerçekliğe giderek yaklaşırken, bir yandan onu reddeden psikolojik bir evrime sürükleniyor. Hakikat Sonrası Çağ, önce insanın kendi gelişimini irdelemesi gerektiğini söyleyerek bunun için rehber oluyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Geleceği Keşfedenler - Walter Isaacson

İçinde yaşadığımız dünyayı fikirlerle ve bilimle şimdi olduğu hale getiren dahilerin, girişimcilerin, ilk yazılımcıdan hacker'lara kadar geniş ve merak uyandıran bir kitlenin hikayelerini okumak ister misiniz? Geleceği Keşfedenler, Ada Lovelace, Charles Babbage, Robert Noyce, Bill Gates, Steve Wozniak, Steve Jobs, Larry Page gibi pek çok etkileyici ismin ilham verici hikayelerini anlatan başarılı bir eser. 

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tüfek, Mikrop ve Çelik – Jared Diamond

Bill Gates'in "Büyüleyici. İnsanlık tarihini anlamak için bir temel oluşturuyor." diye andığı, dünya üzerinde insanlığın 13 bin yıllık tarihine ışık tutan bir kitap olan Tüfek, Mikrop ve Çelik, geçmişi aydınlatırken geleceği de anlamamızı sağlayan kitaplardan biri. Kolayca anlaşılabilir bir dille bilimsel veriler üzerinden insanlık tarihine göz atmak isterseniz, listenize ekleyebilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Teknolojiye Karşı İnsanlık – Gerd Leonhard

Geleceğe dair en çok tartışılan konuların başında şüphesiz yapay zeka, makine öğrenimi ve robotiğin bir araya geldiği distopik senaryolar var. Peki insanlık geliştirdiği tüm bu teknolojileri kendi yararına kullanmahyı hep başarabilecek mi? Bu merak uyandıran soruya detaylı bir bakış için 'Teknolojie Karşı İnsanlık' etkileyici bir seçenek.

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İletişim Tarihi – Marshall T. Poe

Günümüzde teknolojinin hayatımızda en çok değişime uğrattığı alanlardan biri de iletişim. İletişim kurma şeklimiz bırakın bundan 100 yıl öncesini, 5 yıl öncesine göre bile değişti. İletişim Tarihi, değişen iletişim şekillerimiz ve iletişimin tüm bu gelişmelere ve değişime etkisi üzerine ufuk açan bir bakış açısı sunuyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kozmos - Carl Sagan

Evreni anlamak için en iyi eserlerden biri, Kozmos. Aklınızdaki sorulara cevap ararken bir yandan sürekli yeni sorular sormanızı sağlayan bu kült eseri okumadıysanız, bir an önce listenize eklemenizi öneririz.

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Umarım listeyi beğenmişsinizdir! Kitapları satın alırken özel indirim ve ücretsiz kargo gibi fırsatları kaçırmamak için buraya tıklayarak ayda 7,90 TL karşılığında Amazon Prime üyesi olabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar!

92
10
5
2
1
Emoji İle Tepki Ver
92
10
5
2
1