• Anasayfa
  • Uzay
  • Tiangong Uzay İstasyonundaki Astronotlar Uzay Yürüyüşü Yaptı

Çinli Astronotlar, Kendi Uzay İstasyonlarında İlk Uzay Yürüyüşünü Gerçekleştirdi [Video]

20
5
3
2
1
Haziran ayında Çinli astronotlar, Tiangong Uzay İstasyonuna ulaşmıştı. Burada 3 aylığına görev yapacak olan astronotlar, ilk uzay yürüyüşlerini gerçekleştirdiler. Bu tarih, Çin'de yönetimde olan partinin yüzüncü yıl dönümüne denk geldiğinden ülkede büyük heyecan yaşandı.

Aklımızın almayacağı derecede büyük olan uzayın keşfi için ülkeler uzunca bir süredir yarış halinde. Uzaya araçlar gönderiliyor, başka gezegenlerde keşif cihazları kullanılıyor, bu araçlar sayesinde elde edilen görüntüler inceleniyor ve her geçen gün, bahsettiğimiz sonsuz uzayın küçük bir parçasını daha keşfediyoruz.

Uzay konusundaki yarışta iddialı olan ülkelerden biri de şüphesiz Çin diyebiliriz. Zira ülke, geçtiğimiz günlerde, Mars’a gönderdiği Zhurong aracından gelen görüntüler ve seslerle gündemdeydi. Şimdiyse geçtiğimiz ay astronotlarını gönderdiği Tiangong Uzay İstasyonu ile karşımızda. Buraya, bahsettiğimiz gibi geçtiğimiz haziran ayında ulaşan astronotlar ilk uzay yürüyüşlerini gerçekleştirdiler.

5 yıl aradan sonra ilk insanlı uzay görevi:

Tiangong Ekibi

Tiangong Uzay İstasyonu, Tiangong-1 ve Tiangong-2 uzay laboratuvarlarının devamı olarak karşımıza çıkıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda olduğu gibi Tiangong’da da modüler bir yapı kullanılıyor. Tiangong ve Tianhe isimlerini bu tür haberlerde sıklıkla bir arada görmüş olabilirsiniz. Tiangong, uzay istasyonunun tamamını karşılarken Tianhe, istasyonun ana kapsülünün adı olarak karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz ay bu istasyona ulaşan Liu Boming, Tang Hongbo ve Nie Haisheng, ilk uzay yürüyüşlerini gerçekleştirdiler. Bu uzay yürüyüşünde aralarından ikisi ana kapsülden çıktı. Liu Boming, bunu yapmak için mekanik bir koldan yardım alırken Tang Hongbo, kabinin dışına tırmanarak hareket etti.

Gerçekleştirdikleri bu yürüyüşte amaçları, Liu Boming’e yardımcı olan mekanik kolun taşıma performansından emin olmak ve Tianhe’nin dışındaki panoramik kameraya ayarlamalar yapmaktı. Bu tarih, Çin’de yönetimde olan partinin 100. yıldönümüne geldiği için ülkede büyük heyecan yaşandı.

Astronotların bu göreve hazırlanmak için 6 bin saatten fazla çalıştıkları biliniyor. Buna ek olarak önümüzdeki yılın sonuna kadar toplamda 11 uçuş gerçekleştirmeyi planlayan Çin’in bu konuda oldukça ciddi çalışmalar yaptığını söyleyebiliriz.

Çinli astronotların uzay yürüyüşünü gösteren video:

Kaynak : https://www.theguardian.com/world/2021/jul/04/astronauts-at-chinas-new-space-station-conduct-first-spacewalk
20
5
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
20
5
3
2
1