Deprem Bölgesine Göndereceğiniz Yardım Kolilerini Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

6
2
0
0
0
6 Şubat günü yaşanan iki büyük depremden etkilenen bölgelerimizdeki ihtiyaçlar her geçen gün biraz daha artıyor. Yardımlar için koli hazırlarken bazı noktalara ise dikkat etmek gerekiyor.

Bazılarımız gönüllü bir şekilde bölgeye akın ediyor. Çoğumuz sosyal medyadan gelecek herhangi bir yardım çağrısına kayıtsız kalamıyor. Kimimiz bağış yapıyor kimimiz sıcak tutan bir montu destekleyici bir notla gönderiyor. Bir anlamda, hepimiz büyük/küçük elimizden gelen her yardımı yapmaya çalışıyoruz.

Büyük bir dayanışma örneği gösterdiğimiz bu süreçte, en hızlı şekilde işe yarayacağını düşündüğünüz şeyleri kolilere toplayıp göndermek isteyebilirsiniz. Ancak yardım olarak gönderilecek ihtiyaçları belirlemek ve yardım kolilerini paketlerken dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var.

Yardımları, valilikler ve belediyelerin resmi izinler çerçevesinde belirleyip duyurduğu alanlara götürmekle işe başlayabilir, bu alanlarda gönüllü olarak çalışmalara katılabilirsiniz.

yardım kolileri gönüllüler

Hatırlatmakta fayda var; organize olunmadığında bireysel yapılan yardımların, ihtiyaç sahiplerine ulaşması zor olabiliyor. Hatta ayrı ayrı gönderilen her tır ve araç zaten bölgeye ulaşmak yeterince güçken olumsuz hava şartları da eklenince deprem bölgelerine girişte yoğunluk oluşturabiliyor.

Bu nedenle yardımların yalnızca  AFAD ve Kızılay’a ek olarak AHBAP gibi birbiriyle ve devletle koordineli şekilde hareket eden sivil toplum kuruluşları aracılığıyla bölgeye nakledilip organize ve hızlı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerekiyor.

En önemlisi; kolilere konulacakların arasında çöpe atmaya kıyamadığınız ancak kullanılmayacak durumdaki herhangi bir eşyanın olmaması gerekiyor.

Bunu söylemek bile oldukça utanç verici; ancak bir anda çığ gibi büyüyen yardımların içinden çıkan eşyalar sosyal medya platformlarında karşımıza çıktı. Yazlık, ince, kirli giysiler, takılar, topuklu ayakkabı, abiye kıyafet, bikiniler, tabanı ayrılmış ve kullanılmayacak durumda olan ayakkabılar, yırtık eldiven, çorap, iç çamaşırı gibi hijyen açısından başkasıyla ortak kullanılmaması gereken şeyleri kolilere eklemeyin. 

“Ben bunu kullanır mıydım, kullanmak ister miydim?” sorularını bir sorun. Eğer kolileri kontrol ediyorsanız bu ürünlerin eklenmediğinden emin olun. Mümkün olduğunca paketli, yeni ve temiz eşyaları seçmeye özen gösterin. Yardımların toplandığı alanlarda çalışan görevli ve gönüllülerin bunları ayıklamakla uğraşmaları büyük bir vakit kaybı. Gelişigüzel yığılan eşyaların ayıklanması, paketlenmesi ve taşınması için de yoğun bir iş gücüne ihtiyaç duyulduğu için ekstra yorulmaların önüne geçilebilir.

Temiz ve yeni olduğunu düşündüğünüz eşyalar, özellikle de kıyafetler, deprem bölgesindeki kar ve yoğun yağış gibi olumsuz hava şartlarına uygun, bölgeye ulaşana kadar hasar görmeyecek şekilde paketlenmeli.

()

Kolilerin ıslandığı durumlarda içindeki eşyalar kullanılmaz duruma gelebiliyor. Eşyaları sağlam olan poşetlerin içine koyarak kolilere yerleştirmek ve poşetleri sıkıca bağlamak, ulaştırma ve taşıma esnasında oluşabilecek hasarları önlemek adına önemli bir detay.

Paketleme yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da yardım kolilerinin ağırlığı. Tek bir kişinin rahatlıkla taşıyabileceği şekilde hazırlanması, yardımların kolay ve hızlı taşınabilmesini sağlıyor.

Her kolinin içinde ne olduğunu bilmek hem yükleme hem de taşıma esnasında kolaylık sağlaması adına önemli bir detay.

()

Kolilerin üzerinde, hasar görmeyecek ve okunaklı bir şekilde içlerinde bulunan eşyaların bir listesinin yer alması, yardım çalışmalarını hızlandırıyor. Ayrıca kolilerin dış yüzeyini, yırtılma, ezilme gibi olası hasarlara karşı sağlam bir şekilde çok iyi bantlamak gerekiyor.

Böylece doğru bir şekilde paketlenen yardımlar, ihtiyaç sahiplerine ulaşana dek defalarca açılıp kapanmıyor. Bu hijyen açısından da önemli. 

Ayrıca AFAD gibi diğer resmi kurum ve kuruluşların güncellenen ihtiyaç listelerini sık sık kontrol etmek önemli. 

Çünkü anlık olarak bölgedeki ihtiyaçların değişebileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Bu nedenle resmi ve teyitli liste paylaşımlarını takip edip bu yönde hareket etmek de oldukça önemli. Örneğin temiz su, konserve gıdalar, battaniye, çadır, temiz kıyafet ve powerbank gibi öncelikli ihtiyaçlar hala devam etmesine rağmen bu ihtiyaçlar yelpazesi her geçen gün genişliyor.

Bunlara ek olarak, depremin üzerinden geçen bir haftanın ardından kişisel bakım ve hijyen ürünleri de ihtiyaçlar arasında öncelikli olarak adlandırılıyor. 

tek kullanımlık banyo lifi hijyen ürünleri

İki büyük depremde etkilenen su ve elektrik gibi önemli altyapıların hasar görmesi sebebiyle bölgede temiz, sıcak suya ulaşmak oldukça zor. Bu nedenle özellikle banyo ve tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi de en az gıda ve barınma kadar acil. Piyasada bu ihtiyaca yönelik tek kullanımlık bazı ürünler bulunuyor.

Örneğin tek kullanımlık banyo lifleri, çok fazla su gerektirmeden vücut temizliği yapmak için yardımcı bir ürün. Bölgede hijyeni sağlamak için dezenfektanlar, solüsyonlar ve bu tarz tek kullanımlık ürünlerin de yardım kolilerinde yer alması gerekiyor. Ancak bu yine de kısa süreli çözümlerden.

Editör notu:

Depremlerin gerçekleştiği andan itibaren talep edilen pek çok ihtiyaca hiçbirimiz kayıtsız kalamıyoruz. Elbette aciliyeti olan ihtiyaçlar çok önemli. Ancak olayın sıcaklığıyla gerçekleşen bu yardım ve birliktelik ruhunu yitirmemeleyiz. Çünkü olayın üzerinden zaman geçip bir şekilde soğumaya başladığı dönemlerde de bu bölgede yaşayan insanların ihtiyaçları devam edecek.

Bu nedenle uzaktan da olsa yaşadağımız bu travmatik süreçte yardım edebilmek adına hem mental hem fiziksel olarak sağlam kalmaya çalışmalıyız. 

6
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
0
0
0