İnternetten Para Kazanmak İsteyenler Toplansın: Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın Kolay ve Ücretsiz Yöntemi

7
4
1
1
0
Merhaba, ben Sinan GERGÖY. Pamukkale Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldum. Webtures’da SEO Executive olarak görev almaktayım. Bugün sizlere Dijital pazarlama uzmanı olmanın en kolay yollarını aktarıyorum.

Dijital pazarlama, günümüzün en popüler ve en çok ihtiyaç duyulan işlerden birisidir. Birçok şirket ve insan kendi işini büyütmek ve analiz etmek için dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç duymaktadır. 

Ancak dijital pazarlama uzmanı olmak için birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Kolay ve ücretsiz bir şekilde dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre! İçeriğimizin devamını okuyarak dijital pazarlama kariyerinize ilk adımları atabilirsiniz.

dijital pazarlama

Kısa bir şekilde dijital pazarlamadan bahsedelim:

Dijital pazarlama nedir diyecek olursanız, bilişim dünyasında yer alan ürün ve hizmetlerin pazarlanması için oluşmuş bir iş dalıdır diyebiliriz. Günümüzde çoğu ürün ve hizmetin artık web dünyasında var olduğunu düşünürsek bu iş dalının çok popüler olduğunu söylemek yanlış olmaz :) 

Dijital pazarlama uzmanı olmanın kolay ve ücretsiz yöntemleri için yapabileceğiniz birçok seçenek bulunuyor. İnternet dünyasında aslında hiçbir şeye para vermeden, çoğu bilgiye ücretsiz şekilde erişerek kendinizi dijital pazarlama uzmanı olacak kadar geliştirebilirsiniz. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek bu yöntemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

1. Online kaynakları inceleyin:

evden çalışan bir birey

İnternet üzerinde ücretsiz şekilde ulaşabileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır. Dijital pazarlama alanında bloglar, e-kitaplar, makaleler, video eğitimleri ve podcast'ler gibi kaynakları kullanabilirsiniz. Bunlar arasında takip etmeniz ve incelemeniz gereken kaynaklar arasında; Neil Patel, Moz, HubSpot, Webtures Akademi, Udemy ve Google Digital Workshop gibi platformlar ücretsiz eğitim ve içerik sunmaktadır.

2. Yerli ve yabancı blogları takip edin:

telefonuna bakan bir insan

Dijital pazarlama ile ilgili ücretsiz blogları ve makaleleri düzenli olarak takip edebilirsiniz. Bu şekilde sektördeki güncel gelişmeleri ve en iyi uygulamaları öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda, diğer dijital pazarlama uzmanlarının deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. Unutmayın ki her şeyi kendiniz tecrübe etmeye vaktiniz yok bu nedenle daha önce tecrübe etmiş kişilerin tecrübelerinden yararlanabilirsiniz :) Takip edebileceğiniz bloglar arasında; Ahrefs Blog, Semrush Blog, Webtures Blog, SEOhocası, Think With Google web siteleri gelmektedir. Tabii biraz araştırmayla daha fazla bloğa ulaşabilirsiniz :) 

3. Ücretsiz eğitim ve kurslardan yararlanın: 

webtures blog

Udemy, Coursera, Google Digital Workshop, Webtures Akademi, BTK gibi online eğitim platformlarında dijital pazarlama konusunda ücretsiz kurslar bulunmaktadır. Bu kurslara katılarak temel bilgilerinizi geliştirebilir ve uzmanlık alanlarınızı genişletebilirsiniz. Kurslardan edindiğiniz bilgileri pratiğe dökmek dijital pazarlama uzmanı olabilmeniz için son derece önemlidir. Teorik bilgiyi pratiğe dökmek uzman olma yolunda sizlere vakit kazandıracaktır. Güncel olarak SEO eğitimi gibi evde öğrenebileceğiniz eğitimleri almak için Webtures Akademi, Udemy ve BTK (Temel seviye) gibi platformlardan yararlanabilirsiniz.

4. Kendi web sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı kurun:

fotoğraf çeken kadın

Dijital pazarlama stratejilerini öğrenmek için kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmak son derece etkili bir yöntem olacaktır. Web sitenizi kurmanız sürekli üzerinde denemeler yapmanız teorik bilgiyi pratiğe dökme noktasında çok etkili olacaktır. Ayrıca sosyal medya platformlarında hesaplar açarak organik büyüme ve içerik yönetimi becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Not: Bu yöntem, bu içeriğin yazarı tarafından denendi ve onaylandı :) 

5. SEO, SEM ve içerik pazarlamasını öğrenin:

seo ve sem

Dijital pazarlama uzmanı olabilmek için birçok pazarlama kanalı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ancak ilk aşamada bütün kanalları derinlemesine bilmenize gerek olmadığını söyleyebilirim. İlk aşamada SEO, SEM ve içerik pazarlaması adımlarını bilmeniz dijital pazarlama için sizleri öne çıkaracaktır. Bu kanallar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bir önceki adımda belirttiğim kendi web sitenizi kurmak ve yönetmek gelişmeniz açısından sağlıklı olacaktır. SEO, SEM ve içerik pazarlaması aslında kendi başlarına ciddi emek ayrılması gereken alanlardır. Sizler bu kanalları yönetecek ve terimlere hakim olacak kadar bilgi düzeyine sahip olmanız yeterli olacaktır.

6. Ücretsiz araçlardan yararlanın:

ücretsiz araçlar

Dijital pazarlama uzmanı olabilmek için birçok araç hakkında bilginizin olması gerekmektedir. Çünkü birçok kanal için hem ücretli hem ücretsiz araçlarla analiz ve raporlama yapabiliyor olmanız lazım. Analiz ve raporlama yeteneğinizin gelişmesi için birçok ücretsiz araçtan yararlanabilirsiniz. Bunun için Google Search Console, Google Analytics, Google My Business, Ubersuggest, Wordpress, MailChimp, Canva ve bunun gibi birçok ücretsiz araç ile analiz yapabilir, içerik oluşturabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Ekstra olarak Ahrefs aracı normalde ücretli bir araçtır. Ancak web sitesi ve Google Search Console kurup Ahrefs aracına Search Console yetkisi verirseniz ücretsiz şekilde bu premium aracı kullanabilirsiniz.

7. LinkedIn ve Instagram’da dijital pazarlama uzmanlarını takip edin:

linkedin

Linkedin ve Instagam’da çok fazla sayıda dijital pazarlama uzmanı kendi bilgi birimlerini ve yeni öğrendikleri şeyleri takipçileriyle paylaşmaktadır. Sizlerin onları takip etmeniz hem yeni bilgiler edinmenize hem de sektörde güncel kalmanıza olanak sağlayacaktır. Linkedin’de takip edebileceğiniz kişiler arasında Neil Patel, Ahmet Balat, Kaan Gülten, Mert Erkal, Connor Gillivan, Olaf Kopp gibi isimleri takip edebilirsiniz.

8. Bir mentor edinin:

mentor

Linkedinde birçok dijital pazarlama uzmanı, SEO ve SEM uzmanı yer almaktadır. Sektörünüz ile alakalı kişileri takip etmeniz ve onlardan size mentörlük yapmasını rica edebilirsiniz. Mentörünüz olması, dijital pazarlama alanında hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayabilir. Bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmak size stratejik fikirler vererek, sorularınızı yanıtlayarak ve sizi dijital pazarlama alanında ilerleten bir yol haritası sağlayabilir. Ayrıca, mentörleriniz size bağlantılarınızı geliştirmeniz ve işletmenizde yükselmeniz için yardımcı olabilir. 

Dijital pazarlama uzmanı olabilmeniz için samimi birkaç öneri:

Ücretsiz ve kolay bir şekilde Dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız sabırlı ve istikrarlı olmanız gerekiyor. Öğrenme süreciniz hızlı olmayacak ama sürece bağlı kalırsanız başarıya ulaşabilirsiniz. Deneme yanılma yapmaktan korkmadan internette gördüğünüz çoğu şeyi uygulamanız gerekecek ve analizler yapmanız gerekecek. Kendinizi bir noktaya kadar geliştirdiğinizi düşünüyorsanız freelancer bir şekilde iş alabilir ve firmalara başvurabilirsiniz. Unutmayın “bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır” :).

7
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
4
1
1
0