'Dünya Kütlesinin %3’ü Büyüklüğündeki Küçük Gezegenlerde Yaşam Gelişebilir'

17
4
1
0
0
Dünya'nın ötesinde bir yaşam varsa bunu nerede bulabiliriz? Yeni bir çalışma, yaşanılabilir öte gezegenler için alt limitleri yeniden tanımlıyor. Araştırmalar, düşük kütleli su gezegenlerinin var olabileceğini öne sürüyor.

Harvard Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, bir gezegenin yer çekimi kuvvetlerinin olmamasından önce atmosferini ve sıvı su kütlesini kaybetmesine neden olabilecek en küçük kütleyi bulduklarını açıkladı.

Bilim insanları, yaşamı kolaylaştıran bu özellikleri koruyabilecek en küçük gezegenin Dünya kütlesinin %2,7’si kadar olabileceğini buldular. Bu oran, Ay’ın kütlesinin iki katından biraz fazla ve kabaca bir ifadeyle Merkür’ün kütlesinin yarısı kadar.

'Gezegenlerin yaşanabilirliği konusunda birçok değişken bulunuyor'

güneş sistemi kütle

Sıvı suyu destekleyebilmek için doğru mesafedeyse bir dış gezegenin, yıldızın yaşanabilir bölgesinde olduğu söylenir. Çok yakın olursa Güneş'ten çok fazla radyasyon alır ve bu da gezegenin aşırı sıcak olmasına neden olur. Çok uzakta olmasıysa sıvı suyu dondurur ve gezegen, aşırı bir soğuma ile karşı karşıya kalır.

Ağustos ayında yaptığı araştırmayı Astrofizik Dergisi'ne anlatan Constantin Arnscheidt, “İnsanlar, yaşanabilir bölgenin iç ve dış kenarları hakkında düşündüklerinde, sadece uzaysal olarak düşünmeye meyillidirler. Bu durum, gezegenin yıldıza ne kadar yakın olduğu anlamına geliyor ama aslında bir gezegenin kütlesi de dâhil olmak üzere yaşanabilirlik konusunda birçok başka değişken var” açıklamasında bulundu.

Araştırmayı yapan bilim insanları, öte gezegenler yeterince büyükse yaşanabilir bölgedeki konumlarından bağımsız olarak onları doğru sıcaklıkta tutacak yeterli sera etkisi olduğunu buldular. Bulgulara göre nispeten küçük gezegenlerin atmosferi, nispeten düşük yer çekimi sayesinde dışa doğru genişliyor. Bu da yıldızdan daha fazla radyasyon emmesine ve böylece yüzeyindeki sıcaklıkları dengelemesine neden oluyor.

Kaynak : https://futurism.com/scientists-tiny-planets-life-earth-mass
17
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
4
1
0
0