Dünyanın En Prestijli Savunma Sanayi Listesi Açıklandı: Türk Şirketler Kaçıncı Sırada?

153
10
5
4
4
ABD merkezli Defense News dergisi tarafından yayımlanan dünyanın en prestijli savunma sanayi şirketleri listesi ortaya çıktı. Listede 4 Türk şirket bulunurken bu yıl ilk kez Çinli şirketlerin de listeye dahil edilmesi, dengeleri değiştirdi.

Türkiye, savunma sanayisine çok büyük bir önem veriyor. Bu bağlamda Türk şirketler destekleniyor ve üretilen silahlar ve yeni teknolojiler, tüm dünyaya duyuruluyor. Şimdi ise dünyanın savunma sanayindeki en prestijli listelerden bir tanesi olan "Defense News Top 100" yayımlandı ve dünyanın en iyi savunma sanayi şirketleri ortaya çıktı.

Türkiye'de savunma sanayi üzerinde çalışmalarını sürdüren kuruluşlar zaten uzunca bir zamandır bu listenin içerisinde yer alıyorlar. Ancak bu yıl yayımlanan liste, Türkiye'nin savunma sanayine verdiği önemi bir kez daha ortaya koyuyor. 

Listenin en dikkat çekici yanlarından bir tanesi, Çinli şirketlerin ilk kez dahil edilmiş olması. Bu detay, listede Çin'den 8 şirketin yer almasına ve listenin baştan aşağı yenilenmesine neden oldu ancak buna rağmen Türk şirketler, listedeki güçlerini korumayı başardılar.

aselsan

Defense News Top 100 listesinin ilk dört sırasında ABD'li şirketler bulunuyor. Çin, 5 ila 22. sıralar arasında kendisine yer bulmayı başarırken dünyanın büyük ekonomilerinin, savunma sanayisine çok daha fazla önem verdiği açıkça gözlenebiliyor.

Yayımlanan listede Türkiye'nin yerine bakacak olursak; Aselsan, Roketsan, Tusaş ve STM'nin bu listede kendisine yer bulduğu söylemek gerekiyor. Listeye ilk kez 2006 yılında dahil olan ve 93. sıradan giriş yapan Aselsan'ın bu yıl 52. sırada olduğunu görebiliyoruz. Geçtiğimiz yıl listenin 55. sırasında olan Aselsan'ın, Çinli şirketlere rağmen sıralamasını yükseltmiş olması hem şirket hem de Türkiye için büyük bir başarı. Aselsan'ın cirosu, bir yıl içerisinde yüzde 26 oranında artarak 1 milyar 792 milyon dolara çıktı.

Roketsan da Aselsan'a benzer bir şekilde listede iyi bir yükseliş yakaladı. 96. sırada olan şirket, 7 sıra yükselerek 89. sırada kendisine yer buldu. Roketsan'ın son ürünleriyle yakaladığı dikkat çeken yükseliş, listedeki yerini doğrudan etkilemişe benziyor.

Atak ve Hürkuş gibi projeleriyle ön plana çıkan Tusaş, listenin 69. sırasında kendisine yer bulmayı başarıyor. Ancak şirket, geçtiğimiz yıl 65. sırasındaydı ve 4 sıra gerilediği görülebiliyor. Gerilemenin altında yatan sebepse cirodaki kayıp. Şirketin cirosunda da yüzde 4'lük düşüş var. Şirketin güncel cirosu ise 1 milyar 50 milyon TL.

Listede bulunan son Türk şirketi ise STM. Şirket, dünyanın en büyük ilk 50 savunma sanayi hedefine ulaşmak için istikrarlı bir çalışma yürütüyor gibi görünüyor. Şirket, cirosunu yüzde 53 artırarak 564 milyon dolara çıkarırken listedeki yükselişinde de dikkat çekici bir atak görünüyor. Çinli şirketlere rağmen STM, şu an listenin 85. sırasında yer alıyor.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/turk-savunma-sirketleri-dunya-listesinde-41281684
153
10
5
4
4
Emoji İle Tepki Ver
153
10
5
4
4