Daha Dün Bir, Bugün İki: Elon Musk Satın Aldıktan Sonra Twitter'da Irkçı Paylaşımlar 5 Kat Arttı!

16
6
3
0
0
Daha Dün Bir, Bugün İki: Elon Musk Satın Aldıktan Sonra Twitter'da Irkçı Paylaşımlar 5 Kat Arttı!
Twitter, Elon Musk'ın satın almasının ardından büyük tartışmalara konu olurken bu tartışmalardan birisi de ırkçı paylaşımlar oldu. Paylaşılan bir rapor, Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasıyla birlikte platformdaki ırkçı söylemlerin 5 kat arttığını gösterdi.

Nisan ayından bu yana süren Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma çabası, 28 Ekim tarihinde gerçekleşti. Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra sadece birkaç saat içinde yöneticileri kovmasıyla ve yaptığı paylaşımlarla pek çok kez gündem oldu.

Öte yandan pek çok Twitter kullanıcısı ve çalışanının korktuğu şey de Musk’ın satın alımıyla gerçek oldu. Twitter, Elon Musk’ın platformu satın almasıyla birlikte nefret söylemi ve ırkçı ifadeler içeren on binlerce Tweet ile dolup taşmaya başladı.

Twitter'daki ırkçı söylemler, satın alımdan sonraki sadece 12 saat içinde %500 arttı:

Twitter’da artan ırkçı söylemlere ışık tutan ilk isim “Network Contagion Research Institute (NCRI)” idi. Enstitü, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından 12 saat sonra ırkçı “N****” kelimesinin kullanımının %500 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

Öte yandan NCRI, bu artışın planlanarak yapıldığına da işaret eden bir ifadeye yer verdi. NCRI, en büyük forumlardan birisi olan 4chan’de söz konusu ifadelerin Twitter’da kullanımını teşvik eden çeşitli paylaşımlar gördüklerini paylaştı.

Twitter yetkilisinden de açıklama geldi:

Twitter’ın güvenlik başkanı Yoel Roth, kendi hesabından yaptığı paylaşımda söz konusu ifadeleri içeren Tweet’lerin sadece belirli sayıda hesap tarafından paylaşıldığını açıkladı. Yani bu Tweet’ler, bir grup insan tarafından planlı olarak paylaşılıyordu. 

“Son 48 saat içinde, az sayıda hesabın karalamalar ve diğer aşağılayıcı terimler içeren tonlarca Tweet paylaştığını gördük. Size bir ölçek duygusu vermek için: Belirli bir hakareti kullanarak art arda 50.000'den fazla Tweet, yalnızca 300 hesaptan geldi.

Bu hesapların neredeyse tamamı asılsızdır. Bu trolleme kampanyasına dahil olan kullanıcıları yasaklamak için harekete geçtik ve Twitter'ı herkes için güvenli ve hoş hale getirmek üzere önümüzdeki günlerde bu sorunu çözmeye çalışmaya devam edeceğiz.”

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/10/30/23431337/twitter-hateful-tweets-elon-musk-takeover-free-speech
16
6
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
6
3
0
0