Endonezya'da Steam, Epic Games Gibi Dev Oyun Platformları Yasaklandı (Tamam da Neden?)

32
20
7
3
0
Endonezya 29 Temmuz’da yürürlüğe koyduğu son internet düzenlemelerinden sonra, düzenlemelerine uymaması sebebiyle içerisinde Steam, Epic Games, PayPal, Yahoo gibi birçok dev platforma erişim yasağı getirdi.

Endonezya, ülkede yaşanan doğal afetten sonra 10 milyon insanın çoğunun temiz suya erişimi olmadığı ve içilebilir su tüketebilmek için kuyulara güvenmek zorunda kaldığını açıklamıştı. Başkent Jakarta şehrinin Cava Denizi’ne batmaya başladığını açıklayan ülke yönetimi bu yüzden ülkenin başkentini değiştirme kararı almıştı. Böyle ilginç bir kararla gündeme gelen Endonezya hükümeti, oyun sever vatandaşlarını kızdıracak bir yasak kararı aldı.

Endonezya hükümeti, geçtiğimiz günlerde ödeme taahhüt aralığı vermeden yeni bir internet düzenlemesi yayınladı. Yayınlanan düzenlemeyle birlikte ülkede faaliyet göstermek isteyen teknoloji, internet ve oyun şirketleri Endonezya İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na resmi olarak kayıt yaptırması gerekiyor. Ayrıca kamu düzenini bozan içerikler de platformdan kaldırılmak zorunda.

"Yasaklar kullanıcıları korumak için getirildi"

Endonezya yasak

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın resmi web sitesine göre Google, Tencent, Amazon gibi birçok internet servisi hükümetin yürürlüğe koyduğu hükümleri Cuma gününe kadar yetiştirmeyi başardı. Ancak Steam, Epic Games, Yahoo ve PayPal gibi birçok şirket hükümetin belirlediği şartları ve hükümleri belirlenen süre içerisinde gerçekleştiremedi ve bu yüzden de ülke genelinde yasaklandı.

Birçok Endonezya vatandaşı hükümetin bu hareketine karşı sosyal medyadan paylaşımlar yaptı. Ancak Endonezya İletişim ve Enformasyon Bakanlığo Genel Müdürü Abrijani Pangerapan, yasakların tamamen internet kullanıcılarını korumak için getirildiğini belirten bir açıklama yaptı.

Endonezyalı kullanıcılar, VPN ile bağlanmadıkça ya da DNS ayarlarını değiştirmedikçe Steam, Epic Games gibi oyun platformlarına erişemiyor. Oyunlardan gelir elde etme ve indirme söz konusu olduğunda dünya genelinde ilk 10’da yer alan Endonezya için oyun dünyası önemli bir gelir kaynağı. Hükümetin ve yasaklanan internet sağlayıcılarının ilerleyen günlerde nasıl bir adım atacağı ise merakla bekleniyor.

Kaynak : https://mobidictum.biz/tr/endonezya-steam-ve-epic-games-yasakladi/
32
20
7
3
0
Emoji İle Tepki Ver
32
20
7
3
0