Euro ile Doların Değeri 20 Yıl Sonra İlk Kez Eşitlendi: Peki Türkiye Nasıl Etkilenecek?

67
9
3
3
3
Dünya ekonomisi, bugün tarihi bir ana tanıklık ediyor. 20 yıl sonra ilk kez euro ile doların değeri birbirine eşitlendi. Peki bu neden kaynaklanıyor? Euro, neden bir anda değer kaybetti?

1 Ocak 1999 tarihinde dünya finans piyasalarına tanıtılan ve 1 Ocak 2002’de dolaşıma giren euro, bugün tarihi bir ana tanıklık etti. Ukrayna savaşıyla birlikte tüm dünyada enflasyon yükselirken, Avrupa’da da bu artışın etkileri sert bir şekilde hissedildi. Son 24 saatte ise euro, 20 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez dolar karşısında daha değersiz hale geldi.

Geçtiğimiz günlerde eşitlenen euro ve doların değeri, bugün 2002 yılından bu yana ilk kez ilk kez birbirine eşitlendi. Investing verilerine göre saat 17.10 itibarıyla bir euronun değeri, en düşük 1.0054 seviyesini gördü. O tarihi anların tablosu şu şekildeydi:

Euro/dolar birbirine eşitlendi:

euro dolar

euro dolar

Peki euro neden düşüyor?

Rusya gazına muhtaç olan Avrupa, savaşın etkisiyle birlikte büyük bir enerji krizine girdi. Avrupa Birliği piyasalarını etkileyen enerji krizi, enflasyonun da artışına neden oldu. Öte yandan okyanusun diğer ucunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de enflasyon artışa geçerken, ABD Merkez Bankası’nın kritik politika faizi kararıyla geniş çaplı önlem alınmaya başladı. ABD, politika faizini son 28 yılın en yükseği olacak şekilde 75 baz puan artırdı. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası, faiz artırımından uzakta kalmayı tercih etti. Yine de bu ay faiz artırmanın seçenekler arasında yer aldığını açıkladı.

Dolar ve euronun eşit olması, Türk ekonomiste göre bizi nasıl etkileyecek?

mahfi eğilmez

67
9
3
3
3
Emoji İle Tepki Ver
67
9
3
3
3