• Anasayfa
  • İnternet
  • Google, Türkiye'de Reklamlar İçin Ek Ücret Almaya Başlayacak

Google, Türkiye’de Yayınlanacak Reklamlar İçin Yüzde 5 Ek Ücret Alacak

55
8
4
1
0
Google, yaptığı yeni bir açıklama ile 1 Kasım'dan itibaren Türkiye'de yayınlanacak reklamlar için yüzde 5 ek ücret alacağını duyurdu. Google, ek ücrete gerekçe olarak ise Türkiye'de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artmasını gösterdi.

Dünyanın en popüler arama motoru olmasının yanı sıra aynı zamanda dünyanın en büyük reklam platformlarından birinin de sahibi olan Google, 1 Kasım 2020 itibarıyla Türkiye’deki reklam verenlerden yüzde 5 Yasal İşletme Maliyetleri alınacağını duyurdu.

Google Destek sayfasında paylaşılan açıklamaya göre Google Ads, Türkiye’nin de içinde olduğu belirli ülkelerde yayınlanacak reklamlar için yeni ücretler almaya başlayacak. Söz konusu yeni ücretler, reklamların yayınlanacağı ülkelere göre değişiklik gösteriyor.

Google: Türkiye'de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet artışı nedeniyle reklamlara ek ücret gelecek

google ads

Google’ın açıklamasına göre Düzenleyici İşletme Maliyetleri ya da kısaca DST, uygulamadan etkilenecek Birleşik Krallık, Türkiye ve Avusturya’da yayınlanacak her reklamda asıl reklam maliyetlerine ek olarak tahsil edilecek.

Buna göre 1 Kasım’dan itibaren Türkiye’de Google Ads aracılığı ile yayınlanacak her reklam için faturaya yüzde 5 Yasal İşletme Maliyetleri eklenecek. Google’a göre söz konusu ek ücret, Türkiye'de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmiş durumda.

Google, yüzde 5’lik ek ücreti nasıl tahsil edecek?

google ads ücret artışı

Öncelikle, yüzde 5’lik ek ücretin faturada ana reklam maliyeti dışında ek bir ücret olarak gösterileceğini belirtelim. Bunun dışında; Google Ads ödemelerinizi otomatik ödeme ya da aylık faturalandırma usulü gerçekleştiriyorsanız, söz konusu ek ücret ay sonu faturanıza yansıyacak.

Bununla birlikte; Google Ads ödemelerini manuel bakiye yükleme yöntemiyle gerçekleştiriyorsanız söz konusu ek ücret bakiyeden çekilecektir. Bu nedenle bir ilan için 100 TL’lik bir bakiye yüklediğinizde Google, 5 TL’lik ek ücret kesintisi yapacağından ilanda harcamak üzere elinizde 95 TL bakiye kalmış olacak.

Kaynak : https://support.google.com/google-ads/answer/9750227
55
8
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
55
8
4
1
0