Hazine ve Maliye Bakanlığı, Haksız Fiyat Artışlarının Engellenmesi İçin Şikayet Bildirim Sistemi Oluşturdu

21
2
1
0
0
Son dönemde iyice artan haksız fiyat artışları sebebiyle oluşan mağduriyetlerin önüne geçmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir adım attı. Bakanlık, kişilerin bu konu hakkındaki şikayet ve önerilerini iletebileceği bir sistem oluşturulduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, arz talep dengesiyle uyumlu olmayan fiyat hareketlerinin engellenmesi için her türlü adımın atılacağını kaydetmişti. Fiyatların daha yakından takip edilerek sıkı bir denetime tabi tutulacağını ifade eden Nebati, ürün etiketlerine fahiş fiyatlar koyan satıcılara karşı özel bir ekip oluşturulacağını ifade etmişti. 

Toplantıda yapılan bu açıklamaların ardından da beklenen adım atıldı. Bakanlık, haksız fiyat artışlarının önüne geçmek adına harekete geçildiğini duyurdu. 

Şikayet bildirim sistemi oluşturuldu

Gelen haberlere göre Bakanlık, fahiş fiyat artışları karşısında mağduriyetlerin oluşmasını engellemek için vatandaşların bu husustaki şikayet ve önerilerini iletebileceği bir şikayet bildirim sistemi oluşturduğunu açıkladı. 

Yeni şikayet bildirim sistemi sayesinde haksız fiyat artışı tespit eden ve bu durum karşısında mağduriyet yaşayan kişiler, bakanlığın internet sitesinde bulunan şikayet bildirim kısmından şikayetlerini iletebilecek. Sisteme gelen şikayetler ise ilgili birimler tarafından incelenip değerlendirilmek üzere işleme alınacak. Buna göre sistemde işleme alınan şikayet ve öneriler, Vergi Denetim Kurulu’ndaki müfettişler ve Gelir İdaresi’nde görev yapmakta olan denetleyicilerden oluşan Enflasyonla Mücadele Timi tarafından takip edilecek. 

Yeni sistem ile birlikte müşterileri mağdur etmesi muhtemel haksız uygulanan fahiş fiyat artışlarının daha kolay bir şekilde tespit edilmesi ve bunu takiben fiyat artışlarını uygulayan kişiler hakkında da yasal işlem başlatılması hedeflenecek. Uygulama ile birlikte haksız fiyat artışlarının engellenmesi bekleniyor. 

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/haksiz-fiyat-artislarina-karsi-sikayet-bildirim-sistemi/2507379
21
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
2
1
0
0