Hangisini Tercih Etmeli? Canon VS Nikon

31
5
2
2
2
Fotoğrafçılıkla ilgilenen herkes bu zor tercihi yapmak zorunda kalmıştır ancak aslında Canon ve Nikon'dan hangisinin daha iyi olduğunu söylemenin farklı yolları var.

Hem Canon hem de Nikon, DSLR makine konusunda şu an dünyanın en iyileri sıralamasında ilk sıradalar. Çünkü her iki şirketin de ürettikleri makineler gerçekten kusursuz. Ancak arada tabii ki bazı temel farklar var ve tüm bu farklar da sizin tercihinizi etkileyecek kritik konular. Yani aslında marka değerlendirmesi bazında biri diğerinden daha iyi demek pek mümkün değil fakat bazı kıyaslar yapabiliriz.

Öncelikle fotoğraf makinesi seçerken kritik olanın 'ihtiyaca göre seçim' olduğunu bilmeliyiz. Çünkü her ne kadar temel anlamda hepsi benzer gibi görünse de her makinenin farklı alanlarda avantajları ve dezavantajları var. Bu bağlamda değerlendirdiğimiz, Canon ve Nikon'un tercih sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

Canon

  • Canon'da fotoğraf makinesi yelpazesi Nikon'a göre çok daha geniştir ve her bütçeye hitap eden kaliteli makine bulma oranınız çok daha fazla olacaktır.
  • Canon'un makineleri özellikle gece çekimlerinde son derece başarılıdır ve bu konuda Nikon'un önüne geçtiğini söyleyebiliriz.
  • Lens çeşitliliği de yine Nikon'a göre Canon'da çok daha fazladır ve bu da beraberinde çekim özgürlüğünü getirir.
  • Canon makineler dış mekan çekimleri ve hareketli çekimler için idealdir.

Nikon

  • Nikon fotoğraf makineleri Canon'a oranla çok daha pahalıdır ancak gövdenin de ekipmanların da çok daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.
  • Gece çekimlerinde Canon'a yenilmiş olsa da Nikon, gündüz çekimlerinde son derece iddialıdır.
  • Nikon'un aparat yelpazesi, Canon'dan çok daha geniştir.
  • Nikon fotoğraf makineleri genelde stüdyo çekimleri için kullanılır ve bu konuda kusursuz performans sergiler.

Bu bilgilere dayanarak, dış - iç mekan, gece - gündüz çekimi gibi yoğun olarak kullanacağınız alanı değerlendirerek makinenizi seçebilirsiniz. Ancak aslında tüm bunların dışında fotoğraf makinesi tercihi biraz da kullanım kolaylığı ile ilgilidir ve kimi profesyoneller çok daha rahat olduğunu iddia ederek Canon'u tercih ederken kimileri de Nikon der. Yani bu biraz da kişisel bir tercih diyebiliriz.

Bunun dışında makine tercih ederken dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular da çekim hızı (fps değeri), gövdede netliği kontrol edebileceğiniz bir mekanizma olup olmaması, dahili lensin özellikleri, çözünürlük değeri gibi belli başlı maddelerdir. Örneğin 24.1MP çözünürlükte, 5.1 fps hızla çekim yapan ve en azından 1080p video çıkışı veren bir makine, çekim yapmayı tercih edeceğiniz alana göre tercih edilmiş bir lensle birlikte son derece tatmin edici olacaktır.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/canon-vs-nikon
31
5
2
2
2
Emoji İle Tepki Ver
31
5
2
2
2