Havaalanı Pistlerinin Numaralandırılmasının Altında Yatan Matematik Bakın Neymiş! (Kafalarına Göre Değil)

9
2
1
0
0
Uçak pistinde, yerde yer alan numaraları muhakkak görmüşsünüzdür. Sırasıyla yer almayan bu sayıların da aslında rastgele verilmediğini bilmek gerekiyor.

Bu numaralandırmanın ardında müthiş bir matematik yatıyor.

Pistlerin isimleri sayılan bu numaralar, sizce neden karmakarışık sayılar içeriyor olabilir?

Bu numaralar, pistlerin isimleri olarak kabul edilmiş.

havaalanı pist

Havaalanlarında pistlerin isimlendirilmesi, havacılık dünyasında kritik bir öneme sahip. Bu isimlendirme sistemi, pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin pistleri net bir şekilde tanımlamasını ve güvenli bir şekilde uçuş yapılmasını sağlıyor.

Her pist, manyetik kuzeye göre belirli bir açıya sahip olarak adlandırılıyor. Pusula üzerindeki derece ölçeği kullanılarak pistin bulunduğu bölgedeki manyetik konumu temsil eden bir numara elde ediliyor.

Bir pist, 348 derece manyetik konumda ise, bu sayı 35 olarak yuvarlanır ve pistin adı "35" olur.

havaalanı pist

Ancak manyetik konumlar zamanla değişebiliyor. Bu durumda pistlerin isimleri de güncelleniyor. Mesela bir havaalanında bulunan 06/24 pisti, yenileme çalışmaları sonrasında manyetik konumundaki değişiklik nedeniyle 05/23 olarak adlandırılabilir.

Her pistin R (sağ) ve L (sol) olmak üzere iki başı vardır. Bu durum, özellikle paralel pistlerin bulunduğu havaalanlarında önem arz ediyor. Uçakların kalkış veya iniş yönüne bağlı olarak hava trafik kontrolörleri hangi pist başının kullanılacağını belirtiyor.

Pilot için "05 pistine iniş serbest" talimatı, uçağın 05 pistinin sağ başından iniş yapması demektir.

Aynı havaalanında bulunan 23 pistine verilen bir talimat ise uçağın 23 pistinin sol başından iniş yapmasını sağlıyor.

Bir de şunu atlamadan söyleyelim: Havacılık kuralları gereği, pist numaraları tek tek okunuyor. 05/23 pisti "sıfır-beş ve iki-üç" gibi.

Kaynaklar: Boarding Info

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

9
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
0
0