Günlerdir Tartışılan Havrita Uygulamasına İstanbul Barosu'ndan Suç Duyurusu (Havrita'dan İlk Açıklama Geldi)

30
15
1
1
1
Geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın gündemine oturan ve tartışmalara sebep olan Havrita isimli 'Başıboş Köpek Haritası' uygulaması, bugün yeniden gündeme oturdu. İstanbul Barosu'nu harekete geçiren uygulamadan ilk açıklama geldi.

Birkaç gündür sosyal medyayı birbirine katan Havrita uygulaması bugün yeniden gündeme geldi. Sokak köpeklerinin konumunu harita üzerinde gösteren uygulama, hayvanların zehirlenmesine ve kötü amaçlı kişiler tarafından öldürülmesine sebep olduğu iddiasıyla büyük bir tepki toplamıştı.

Ortaya çıkan bu iddialar sonrası günlerdir yoğun tepki toplayan Havrita uygulamasından ilk açıklama geldi. Ancak yaşanan tek gelişme bu olmadı. İstanbul Barosu da söz konusu uygulamayla ilgili harekete geçti.  

İstanbul Barosu’ndan suç duyurusu

istanbul barosu havrita 

Karar Gazetesi’nden Seda Çakır’ın kaleme aldığı habere göre, sosyal medyada büyük bir tepki toplayan ve tartışmalara sebep olan Havrita uygulaması İstanbul Barosu’nu harekete geçirdi. Gelen şikayetler ve iddialar sonrası İstanbul Barosu, Havrita uygulaması hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. 

İstanbul Barosu’ndan gelen açıklamada Antalya’da haritada işaretlenmeye başlayan bölgelerde zehirlenmiş köpekler bulunduğu bildirildi. Baronun Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Gülsaniye Emekçi açıklamasında “Bu bir suç aynı zamanda toplum ve insan sağlığını da tehdit ediyor. Sadece hayvanlar değil hayvanseverler de hedef haline geliyor. Bu işaretlemeler yapıldığında o hayvanları korumak için giden de oluyor. Bu da birtakım çatışmaları beraberinde getiriyor. Bir an önce gerekli müdahaleler yapılmalı” sözlerine yer verdi.  

Havrita’dan iddialarla ilgili ilk açıklama geldi 

havrita

Havrita uygulamasının sözcüsü olarak açıklamada bulunan Avukat Devrim Koçak, yaptığı açıklamada uygulamanın “Burada köpekler gösterilmiş, gidin zarar verin” gibi bir amaçla kurulmadığını ve böyle bir misyona hizmet etmediğini bildirdi. Sosyal medyada konuşulmaya başladığından bu yana, yapılan linç kampanyaları sonucu uygulamanın ziyaretçi sayısında büyük bir artış yaşandığını söyleyen Koçak, 1 saat içinde yaklaşık 4 bin kişinin uygulamaya girdiğini bildirdi.  

Koçak açıklamalarına “Bir müptezel, bir köpeğe kötülük yapmak istiyorsa ‘haritadan bakayım’ demez” sözleriyle devam etti.  

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/turkiye/havritada-isaretlenen-sokak-kopekleri-olduruluyor-tartismasi-havritaya-kapatma-davasi,CvojDNXFpECYMbcDdVDA1Q
30
15
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
30
15
1
1
1