IBM'den Google'a: Kuantum Bilgisayar Konusunda Aslında Başarılı Olamadılar

13
2
2
1
0
Google'ın kuantum üstünlüğe eriştiğini açıklamasının ardından IBM'den yanıt gecikmedi. IBM, Google'ın hiçbir şey bulamadığını ve kuantum bilgisayarlarda dönüm noktası olacağı düşünülen verilerinin gerçek olmadığını iddia etti.

Google'ın geçtiğimiz günlerde Nature dergisinde yayınlanan makalesinde, şirketin "kuantum üstünlüğüne" ulaştığı açıklanmıştı. Ancak IBM'in kuantum bilgi işlem araştırma ekibine göre Google hiçbir şey bulamadı ve kuantum üstünlüğüne kesinlikle ulaşılmadı.

Kuantum üstünlüğü aslında klasik bilgisayarlarda yıllar sürebilecek karmaşık işlemlerin, kuantum bilgisayarlarda çok daha hızlı bir şekilde çözülebilmesi. Ancak IBM kendi blogunda, Google'ın Çarşamba günü yayınladığı ve kuantum bilgisayarlarda dönüm noktası olarak öne sürdüğü makaleyi reddetti. Şirket, Google'ın kuantum üstünlüğüne ulaştığı iddiasının doğru olmadığını ve Sycamore kuantum işlemcisinin klasik bilgisayarları henüz geçemediğini belirtti.

google sycamore

Google araştırmacıları, izin verilen hata eşikleri dahilinde bugün en gelişmiş klasik bilgisayarın 10.000 yılda yapabileceği işlemi, kuantum bilgisayarın sadece 200 saniyede yaptığını açıklamıştı. Ancak IBM araştırmacıları ise bu rakamı abartılı buldu ve şirketin Summit süper bilgisayarının Google'ın göz önünde bulundurmadığı "performans artırıcı teknikleri" kullanarak sadece 2.5 günde etkili bir şekilde aynı işi yapabileceğini iddia etti.

Bilim dünyasından da tepkiler gecikmedi ve bilim insanları, Google'ın kuantum üstünlüğüyle ilgili sorunları çözmek için artık kuantum bilgisayarları kullanabileceğimiz konusundaki ısrarını yanlış buluyorlar. Ayrıca kuantum bilgisayarların uzun yıllar uzakta olduğunu ve Google'ın iddiasının fazlasıyla yapay ve pratiklikten uzak olduğunu belirtiyorlar. Diğer yandan Google'ın teknik başarısın etkileyici olduğu ve sistemin %1 hata oranından daha düşük olarak 50 kübitten daha fazlasını sunduğu konuşuluyor.

google kuantum üstünlüğü

Kuantum hesaplama yeniliklerinin nasıl doğrulanıp ölçüleceği konusundaki konuşmalar henüz çok erken bir evrede ve yapılan kıyaslamalar kuantum atılımlarıyla ilgili bir rekabet haline geldi. Ancak kuantum bilgisayarların kalitesi, klasik bilgisayarlarla kıyaslanamaz ve gelecekte bilime fayda sağlayacak kuantum bilgisayarlara adım adım yaklaşıyoruz.

Kaynak : https://www.vice.com/en_us/article/9kedqd/ok-wtf-is-google-quantum-supremacy
13
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
2
2
1
0