Profesyonel Bir Instagram Biyografisi Nasıl Yazılır?

26
2
2
2
1
İyi bir influencer olma yolunda ilerliyor ya da kurumsal bir Instagram işletme hesabı kullanıyorsanız Instagram biyografisinde neler yazdığı son derece önemlidir. Sıradan biyografi sözleri yazmak yerine etkili bir Instagram biyografisi nasıl yazılır gelin biraz daha yakından bakalım.

Dünya çapında milyarlarca aktif kullanıcıya sahip olan Instagram sosyal medya platformunun kullanıcılar üzerindeki etkisini artık tartışmaya bile gerek yok. Bunca kullanıcının olduğu bir platformda hesabınızı dikkat çekici hale getirmek için etkili bir profil fotoğrafına ve sizi çok iyi tanımlayacak bir kullanıcı adına sahip olmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak Instagram biyografisi de bir o kadar önemli bir alandır.

Instagram biyografisi ya da kısaca bio, profilinizi ziyaret eden kullanıcıların sizin hakkınızda en detaylı bilgiye sahip olduğu alandır. Bu alanı etkili bir şekilde kullanmak, standart kullanıcılar için bile son derece önemlidir. Gelin etkili bir Instagram biyografisi yazmak için dikkat etmeniz gereken noktalara bakalım ve bu alanı gerçek bir profesyonel gibi nasıl kullanacağınızı görelim.

Etkili bir Instagram biyografisi yazmak için dikkat etmeniz gerekenler:

 • Kim olduğunuzu ya da ne yaptığınızı net bir şekilde yazın.
 • Tanıtıcı detaylar vermekten çekinmeyin.
 • Instagram biyografisi, hobilerinizden bahsetmek için iyi bir alandır.
 • Kurumsal dilinizi burada hissettirin.
 • Emojilerden yararlanarak öne çıkan bir Instagram biyografisi hazırlayın.
 • Hesabınıza özel bir hashtag hazırlayın.
 • Ziyaretçilerinizi yönlendiren mesajlar yazın.
 • Yeni satıra geçmekten çekinmeyin.
 • Mutlaka internet siteniz ya da farklı hesaplarınız için bağlantı ekleyin.
 • Bağlantı hakkında detaylara yer verin.
 • Gerektiği zaman Instagram biyografisi alanını bir duyuru alanına çevirin.

Kim olduğunuzu ya da ne yaptığınızı net bir şekilde yazın:

Instagram biyografisi

Instagram biyografisini insanlarla tanışırken kurduğunuz ilk tanıtım cümlesi olarak düşünün. Havalı sözler yerine, tam olarak kim olduğunuzu ve bu Instagram hesabında nelerle karşılaşacaklarını yazın. Bir işletme hesabı için her kelimenin bile önemi vardır. Rakiplerinizden sıyrılarak kendinizi net bir şekilde anlatmanız ve insanlara ne sunduğunuzu söylemeniz son derece önemli.

Tanıtıcı detaylar vermekten çekinmeyin:

Kendinizi net bir şekilde tanıtın ancak tek cümle ile bitirmeyin. Hesabınızı ziyaret eden kullanıcılar için bu işi ne kadar süredir yaptığınız, ne gibi referanslarınız olduğu gibi güven verici detaylar son derece önemlidir. Asla gereksiz bir bilgi yazmayın ancak işletme hesabına güvenilirlik katacak ve yapılan işi detaylandıracak bilgiler vermekten de asla çekinmeyin.

Instagram biyografisi, hobilerinizden bahsetmek için iyi bir alandır:

Standart bir kullanıcı için bile Instagram biyografisinde hobilerden bahsetmek son derece önemlidir. Sonuçta sizi siz yapan en önemli faktörlerden biri de hobilerinizdir. Aynı şekilde işletme hesapları da bu konuda biraz açık sözlü olabilirler. Yapılan yardım bağışları ya da sponsor olunan farklı etkinlikler varsa Instagram biyografisi bunları duyurmak için ideal bir alandır. 

Kurumsal dilinizi burada hissettirin:

Instagram biyografisi

İşletme hesaplarında kurumsal bir kimlik oluşturmanın en önemli adımı, kurumsal bir dil belirlemektir. Sizli bizli mi, senli benli mi? Esprili mi yoksa son derece ciddi mi? Bu tür detaylar üzerinden belirlediğiniz kurumsal dili ziyaretçilerinize yansıtacağınız ilk yer Instagram biyografisi olacaktır. Emin olun burada belirlenen dil, gönderi yorumlarını ve hatta özel olarak gönderilen mesajları bile etkileyecektir.

Emojilerden yararlanarak öne çıkan bir Instagram biyografisi hazırlayın:

Yalnızca emojileri kullanarak şifreli ve anlamsız şeyler yazmayın ya da her kelime sonrası bir emoji koyarak ortalığı Çin festivaline çevirmeyin. Ancak artık binlerce emoji var. Bunları etkili bir şekilde kullanmak zorundasınız. Yapılan işi ya da sizi tanıtacak bir emoji mutlaka vardır. Birkaç tane emoji ile Instagram biyografisi alanını biraz renklendirebilirsiniz.

Hesabınıza özel bir hashtag hazırlayın:

Hatta daha büyük bir işletmeden söz ediyorsanız bu hashtagi yalnızca hesabınıza değil, markanıza özel bir hale getirebilirsiniz. Markayı tanımlayan hashtagi Instagram biyografisinde paylaşarak hem insanların zihnine bir slogan kazımış olursunuz hem de Instagram profilini ziyaret eden kullanıcıların sizi tanımasını ve bu hashtag üzerinden yapılan paylaşımlara kolayca ulaşmalarını sağlamış olursunuz. 

Ziyaretçilerinizi yönlendiren mesajlar yazın:

Instagram biyografisi

Instagram hesabınızı ziyaret eden kullanıcılar Instagram biyografinizi inceledikleri zaman hem ne ile karşılaşacaklarını ve hem de ne yapacaklarını bilmek isterler. Gülsünler mi, duygulansınlar mı, alışveriş mi yapsınlar, özel mesaj ile bilgi mi alsınlar, videolara mı yoksa fotoğraflara mı dikkat etsinler? Tüm bu soruları Instagram biyografisine ekleyeceğiniz tek bir cümle ile anlatmak sizin elinizde.

Yeni satıra geçmekten çekinmeyin:

Instagram biyografisi rahat ve kullanışlı bir alan. Her şeyi arka arkaya yazıp bir karmaşa yaratmak zorunda değilsiniz. Madde madde bilgiler yazarak ve her satır sonunda yeni bir satıra geçerek okunması çok daha kolay bir metin hazırlayabilirsiniz. Bu tür okuma kolaylığı sağlayan küçük dokunuşlar kullanıcılara çok daha ilgi çekici gelecektir.

Mutlaka internet siteniz ya da farklı hesaplarınız için bağlantı ekleyin:

Instagram biyografisi alanının en dikkat çeken yönü bağlantı ekleyebiliyor olmanızdır. İşletme hesabınıza ait internet sitesini ya da farklı sosyal medya hesaplarınıza yönlendirecek bağlantıyı burada paylaşabilirsiniz. Üstelik burada paylaştığınız bağlantıyı dilediğiniz zaman değiştirebilir ve böylece, kullanıcıların her zaman nereyi ziyaret edeceklerini kontrol edebilirsiniz.

Bağlantı hakkında detaylara yer verin:

Instagram biyografisi

Instagram biyografisinde paylaştığınız bağlantı hakkında gizemli davranmanıza gerek yok. Alışveriş sitenizde indirim dönemi başladıysa bunu duyurun. Yeni bir ürün tanıtımı buradaki bağlantı üzerinden yapılıyorsa bunu anlatın. Daha farklı paylaşımlarınızın olduğu, farklı bir sosyal medya hesabınızı paylaşıyorsanız bundan bahsedin. İnsanların körlemesine bir şeylere tıklamasını beklemeyin.

Gerektiği zaman Instagram biyografisi alanını bir duyuru alanına çevirin:

150 karakter sınırına sahip olan Instagram biyografisi alanında ara sıra duyuru yapmak için biraz boşluk bırakabilirsiniz. Bu boşluk alanını güncel duyurular yapmak için kullanın. Hesapla ilgili ya da işletmenizle ilgili güncel bazı gelişmeler yaşandıysa bunu duyurmak için en iyi alan Instagram biyografisi olacaktır. Ancak unutmayın, kısa ve net cümlelerle bunu anlatmalısınız. 

Etkili bir Instagram biyografisi yazmak için dikkat etmeniz gerekenleri ve uygulayabileceğiniz bazı önemli tüyoları anlattık. Pek çok kullanıcı dikkat etmese bile ziyaretçilerinizin ilk baktığı yer olan Instagram biyografisini etkili bir şekilde düzenlemek son derece önemlidir. 

26
2
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
26
2
2
2
1